StoryEditor

Prípad poslanca Kořistku -- aféra na pokračovanie

15.10.2004, 00:00
Prípad unionistického poslanca Zdeňka Kořistku i naďalej zamestnáva špičky českej polície, justície, ba aj politiky. Kolotoč sa krúti a nezdá sa, že by ho dokázal -- či chcel? -- niekto zastaviť.

Prípad unionistického poslanca Zdeňka Kořistku i naďalej zamestnáva špičky českej polície, justície, ba aj politiky. Kolotoč sa krúti a nezdá sa, že by ho dokázal -- či chcel? -- niekto zastaviť. S varovne vztýčeným prstom včera do vývoja debát zasiahol i sám premiér Stanislav Gross, keď naznačil, že v celej veci ešte môže prísť k obratu. Stanovisko ostravskej krajskej prokurátorky Zlatuše Andělovej nepovažuje za "zjavenú pravdu" s tým, že k záležitosti sa teraz vyjadrí generálna prokuratúra. Každý by si však mal podľa neho zachovať "chladnú hlavu".
Zhrňme. Polícia pred dvoma týždňami za podivných okolností zatkla dvoch mužov spojených s opozičnou ODS, ktorí údajne Kořistkovi ešte v lete ponúkli úplatok desať miliónov korún, ak bude hlasovať s opozíciou. Po 30 hodinách pobytu v cele ich však zase prepustila, okresný prokurátor nenašiel na väzbu dostatok dôvodov. Andělová teraz poslanca pre jeho nedoložené tvrdenie označila na nedôveryhodnú osobu a aj v inom ohľade zaťala poriadne vysoko -- políciu obvinila z nezákonného postupu a vcelku racionálne spochybnila zmysel používania detektoru lži v podobnej situácii. Aby bola vec komplikovanejšia -- "radový prokurátor" Martin Fraš súhlas so zatknutím dal, ale okresný prokurátor Josef Bláha ho zase zrušil, pričom jeho stanovisko tvrdými slovami podporila i spomínaná krajská prokurátorka. Nemožno však vylúčiť, že generálna prokurátorka Marie Benešová obráti zástavu opäť iným smerom.
Proti obvineniu z nezákonného postupu mužov v uniformách, ako ho predniesla Andělová, sa ostro ohradil najmä policajný prezident Jiří Kolář. Neváhal zvolať mimoriadnu tlačovú konferenciu, kde nešetril výčitkami naľavo-napravo. Pravdepodobne najzaujímavejšie je jeho poučenie z tejto aféry. Ak sa skončí založením ad acta, bude to vraj signál na to, aby "polícia vycúvala z prípadov korupcie" vôbec. Zrejme prisilná káva. V každom prípade však teraz výrok stíha výrok, tlačová konferencia tlačovú konferenciu, kritika kritiku. Kto má na čo právo, kto ho nemá.
Keby bolo leto, bolo by v tejto súvislosti možné hovoriť aj o uhorkovej sezóne, ktorú chcú novinári nejako vyplniť. Keďže je však jeseň, skôr sa ponúka záver, že česká politika zberá teraz plody práce hneď za niekoľko rokov naraz.

20. máj 2022 04:43