Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2012, 00:00

Obama ruší odchod z Afganistanu

V krajine zostane najmenej 10-tisíc amerických vojakov. Dotknúť sa to môže i Slovákov.

Americký prezident Barack Obama. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Šéf Bieleho domu Barack Obama razantne mení plány americkej armády. Hoci pôvodne mali vojaci do dvoch rokov úplne odísť z Afganistanu, podľa najnovšieho plánu, ktorý zverejnil denník The Wall Street Journal, tam zostane najmenej 10-tisíc vojakov aj po roku 2014. Je to prvé vážne rozhodnutie od opätovného víťazstva Obamu v prezidentských voľbách zo 6. novembra.

Tento krok by mohlo pocítiť aj Slovensko, ktoré má v nepokojnej krajine svoju vojenskú misiu. „V súčasnosti pôsobí v Afganistane 344 slovenských vojakov, niektoré jednotky plánujeme stiahnuť do marca budúceho roka. Všetky ostatné budú pokračovať v pôsobení, pokiaľ to bude zo strany NATO potrebné,“ povedala pre HN hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Martina Balleková.

Obrat v politike
Nové rozhodnutie Bieleho domu by tak pôvodný zámer Slovenska dostať vojakov domov mohlo zmeniť. To, či ostanú v Afganistane dlhšie, však podľa expertov záleží od medzinárodných diplomatických dohôd medzi Severoatlantickou alianciou a Američanmi. Isté však je, že Obamov ambiciózny plán ušetriť do 10 rokov výdavky na armádu o bilión dolárov je ohrozený. „Zmena Obamovej politiky po voľbách sa dala očakávať. Vyhral a teraz môže argumentovať tým, že podľa prísľubu ukončili priame bojové operácie. Americké sily tam chcú naďalej aj po roku 2014 zabezpečovať dohľad nad stabilitou v regióne,“ povedal pre HN bezpečnostný analytik Jakub Kulhánek.

Dodáva však, že dohody NATO o zotrvaní v krajine môže skomplikovať Rusko, ktoré by v prípade nedodržania pôvodného plánu žiadalo novú rezolúciu OSN.

Obamov generál
The Wall Street Journal uvádza, že v súčasnosti má armáda USA v Afganistane 67-tisíc vojakov. S návrhom ponechať v krajine niekoľko tisíc z nich prišiel vrchný veliteľ v Afganistane John Allen, ktorý dokonca navrhuje zotrvanie až 15-tisíc vojakov. Obama mu údajne plánuje vyjsť v ústrety.

Podľa Allena by mali Američania cvičiť afganské bezpečnostné sily a viesť misie proti terorizmu. V krajine totiž neexistuje takmer žiadne letectvo, ich logistika je zlá a nie sú ani schopní rýchlo a efektívne sa potarať o zranených. Americkí experti tvrdia, že na takéto úlohy by bolo potrebných až 30-tisíc vojakov. Otázkou však je, čo budú sami Afganci chcieť a či budú ochotné pomôcť aj ďalšie krajiny NATO.

Spojené štáty a Afganistan začali v polovici vyjednávať o podmienkach, za ktorých budú môcť americké jednotky v krajiny zostať. Panuje totiž zhoda, že by tu Američania nemali mať vlastné stále základne. Rozpaky budí však napríklad požiadavka afganského prezidenta Hamída Karzája, ktorý požaduje, aby amerických vojakov mohli v prípade ich akéhokoľvek previnenia súdiť afganské tribunály.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.