StoryEditor

Schröder chce zrušiť zbrojné embargo voči Číne

05.05.2004, 00:00

Zrušenie embarga na vývoz zbraní do Číny, ako o ňom hovoril nemecký kancelár Gerhard Schröder, sa stretlo s negatívnymi reakciami v Bruseli i v Berlíne. Odmietli ho napríklad aj nemeckí Zelení, ktorí sú zastúpení v terajšej Schröderovej koaličnej vláde. "Riadime sa odporúčaním Európskeho parlamentu, ktoré znie: embargo zachovať," uviedla pre Handelsblatt predsedníčka strany Angelika Beerová. Ešte jednoznačnejší bol hovorca tohto politického zoskupenia Winfried Nachtwei: "Schröderov výpad je politicky veľmi neradostný."
Beerová uviedla, že Európska únia by mala zrušenie zbrojného embarga voči Číne podmieniť splnením rozsiahleho katalógu požiadaviek. "Medzi ne patrí napríklad vytvorenie odborových organizácií a práva národnostných menšín, ako aj odstránenie nedostatkov pri uplatňovaní ľudských práv a slobody vierovyznania." Okrem toho by mala Čína zrušiť prevýchovné tábory, zakázať trest smrti a zlepšiť vzťahy s Taiwanom. Ujgurom a Tibeťanom je ústredná vláda povinná zaručiť rozsiahlu autonómiu a krvavé udalosti z roku 1989, ktoré viedli k potlačeniu študentských protestov, musí prešetriť osobitná komisia. "Tvárou v tvár terajšej situácii som si istá, že Rada EÚ zrušenie embarga odmietne," povedala Beerová.
Túto diskusiu na nemeckej politickej scéne vyvolal výrok kancelára Schrödera, ktorý po pondelkovom večernom rokovaní s čínskym premiérom pred novinármi o embargu povedal: "V Európskej únii budem hlasovať za jeho zrušenie." Súčasne sa v tomto zmysle mieni angažovať aj pri iných európskych vládach. Čínsky premiér Wen Jiabao sa vzápätí poďakoval za "mimoriadne aktívny postoj". Okrem Schrödera sa za zrušenie zbrojného embarga otvorene vyslovil zatiaľ len francúzsky prezident Jacques Chirac.
Ostatné štáty EÚ zaujímajú k záležitosti kritický postoj, najvyhranenejšie zrejme Holandsko a Škandinávia. Výhrady Európanov sa týkajú najmä porušovania ľudských práv a úrovne vzťahov s Taiwanom. Základňou pre spoločný postup v tejto otázke je kódex z roku 1998, ktorý však členské štáty zaväzuje len morálne, nie právne. Vyplýva z neho, že členské štáty EÚ majú pri exporte zbraní dbať nielen na hospodárske aspekty, ale aj na to, či dovážajúca krajina vyhovuje politickým kritériám.
Počas terajších nemecko-čínskych rozhovorov spolkový kancelár Schröder uviedol, že obe strany chcú do roku 2010 objem vzájomného obchodu zdvojnásobiť. Pozorovatelia sa domnievajú, že v pozadí kancelárovej aktivity je tlak hospodárskych kruhov. Čína má záujem predovšetkým o dovoz špičkovej technológie. V tejto súvislosti čínsky politik sľúbil, že Peking prijme účinné opatrenia na dodržiavanie patentového práva, ktoré čínsky podniky v súčasnosti často porušujú. (gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. december 2022 12:19