Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2021, 19:08

Hospitalizácie ukázali, že vakcíny sú úspešné. Anglicko ruší všetky obmedzenia v čase rastu prípadov

Angličania sa mali pôvodne z ďalších slobôd tešiť už 21. júna, kvôli epidemickej situácii však vláda uvoľnenie o štyri týždne odložila.

Hospitalizácie ukázali, že vakcíny sú úspešné. Anglicko ruší všetky obmedzenia v čase rastu prípadov
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson aj napriek narastajúcemu počtu nakazených dnes potvrdil, že sa od 19. júla v Anglicku zrušia zostávajúce koronavírusové obmedzenia.

O rizikách delta variantu, ktorý sa šíri aj v Británii sme sa rozprávali s Pavlom Čekanom:

​Tamojší obyvatelia sa tak napríklad budú môcť rozhodnúť, či budú na verejnosti nosiť rúška a dodržiavať rozostupy, informujú tlačové agentúry.

Angličania sa mali pôvodne z ďalších slobôd tešiť už 21. júna, kvôli epidemickej situácii však vláda uvoľnenie o štyri týždne odložila.

"Chceli sme trochu viac času, aby sme mali dôkazy, že naše vakcíny pomohli prerušiť súvislosť medzi nakazenými a zosnulými," uviedol Johnson. "Je čím ďalej tým jasnejšie, že tieto vakcíny sú naozaj úspešné, vzhľadom k tomu, že väčšina hospitalizovaných nie je očkovaná," dodal premiér.

Konečné rozhodnutie ohľadom uvoľnenia od tretieho júlového týždňa Johnsonov kabinet oznámi 12. júla. Zrušenie či zmenu ďalších opatrení, vrátane tých, ktoré sa týkajú vzdelávania alebo cestovaní, oznámi vláda tento týždeň.

​Podľa dnes predstaveného plánu prestanú byť od 19. júla povinné rúška. Vláda bude ich nosenie v niektorých prípadoch už len odporúčať.

Zrušené budú tiež reštrikcie na počet ľudí, ktorí sa môžu stretnúť, a limity na kapacity v reštauráciách a ďalších podnikoch. Otvoria sa nočné kluby a neobmedzené množstvo ľudí bude môcť navštíviť koncerty či športové stretnutia.

Británia dnes zaznamenala ďalších 27 334 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo podľa agentúry Reuters znamená za posledných sedem dní 53 percentný nárast proti predchádzajúcemu týždňu. S covideom-19 zomrelo ďalších deväť ľudí.

Vo zhruba 67-miliónovej Británii obdržalo najmenej prvú dávku očkovanie cez 45 miliónov ľudí, plne očkovaných je viac ako 33 miliónov ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.