Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2011, 00:00

Za vtip o Alahovi spálili redakciu

Francúzsky časopis si uťahoval z Mohameda, jeho redakcia preto skončila v plameňoch. Stalo sa tak v noci z utorka na včera, keď do sídla parížskeho satirického magazínu hodili neznámi útočníci zápalnú fľašu. Tá spôsobila silný požiar. K útokom došlo potom, čo si posledné číslo časopisu Charlie Hebdo robilo srandu z islamu a proroka Mohameda. Pri podpaľačskom útoku nebol nikto zranený, uviedla agentúra Reuters. No podľa polície požiar spôsobil redakcii obrovské škody. Polícia informovala, že útočník asi hodinu po polnoci hodil do kancelárie zápalnú fľašu. Požiar sa rozšíril a zničil veľkú časť vybavenia redakcie. Okrem toho sa včera ráno objavili na internetovej stránke Charlie Hebdo heslá vzývajúce Alaha. "Niet iného boha okrem Alaha," hlásali hackerské heslá.

asopis vydal svoje posledné číslo ako zvláštne vydanie k príležitosti víťazstva islamskej Strany obnovy v tuniských voľbách. Ako šéfredaktor čísla bol uvedený moslimský prorok Mohamed a plátok vyšiel pod názvom Charia Hebdo, ktorý poukazuje na islamské právo šaría. Na titulnej strane magazínu bol obrázok evidentne sa radujúceho proroka so slovami "Sto rán, ak nezomriete od smiechu!" Číslo potom obsahovalo okrem iného aj "Mohamedov úvodník". Na poslednej strane bola kresba znázorňujúca Mohameda s červeným klaunovským nosom so slovami "Áno, islam a humor idú k sebe."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.