Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2021, 18:01

Dodržali sme slovo. Zaistili sme vakcíny pre 70 percent dospelých v Únii, tvrdí von der Leyenová

Únia je podľa Ursuly von der Leyenovej pripravená štátom doručiť ešte ďalšie dávky vakcín.

Dodržali sme slovo. Zaistili sme vakcíny pre 70 percent dospelých v Únii, tvrdí von der Leyenová
Zdroj: Reuters

Európska únia splnila svoj sľub a doručila do členských štátov dostatok vakcín proti covidu-19 na zaočkovanie 70 percent tamojšej dospelej populácie.

V dnešnom vyhlásení to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s tým, že boj s pandémiou covidu-19 naďalej pokračuje a je teraz na jednotlivých členských štátoch, aby čo najrýchlejšie zaočkovali svoje obyvateľstvo.

"Dnes mám pre občanov Európy dobrú správu. EÚ dodržala svoje slovo," uviedla von der Leyenová s tým, že s koncom tohto víkendu EÚ doručí do členských štátov spolu asi 500 miliónov dávok vakcín.

"Naša očkovacia kampaň sa od začiatku roka nesmierne zrýchlila. Náš spoločný postup je úspešný. Z tejto krízy dokážeme vyjsť jedine spolu," dodala.

EÚ je podľa predsedníčky pripravená štátom doručiť ešte ďalšie dávky vakcín, vrátane tých, ktoré farmaceutické spoločnosti vyvíjajú priamo na obranu proti novým variantom.

"Členské štáty teraz musia urobiť všetko pre navýšenie vakcinácie. Jedine potom budeme v bezpečí," uviedla.

Na začiatku očkovacej kampane proti covidu-19 čelila Európska únia kritike, najmä kvôli výrazne rýchlejšiemu postupu imunizácie v USA či v Británii.

Von der Leyenová však v máji vyhlásila, že dôležitý bude konečný výsledok a sľúbila, že do júla bude mať možnosť nechať sa zaočkovať 70 percent z 366 miliónov dospelých ľudí žijúcich v EÚ.

Európska komisia nakúpila pre členské štáty spolu 330 miliónov dávok vakcíny firiem Pfizer a BioNTech, 50 miliónov od spoločnosti Moderna, 100 miliónov od AstraZenecy a 20 miliónov od spoločnosti Johnson & Johnson.

Pri všetkých prípravkov okrem posledného menovaného je potrebné na úplnú imunizáciu podať dve dávky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.