StoryEditor

Venezuele chýba toaletný papier, tak znárodnila továreň

21.09.2013, 19:17
Autor:
TASRTASR

Venezuelská vláda dnes v snahe zabezpečiť plynulé dodávky základných tovarov dočasne znárodnila továreň na výrobu toaletného papiera.

Veľký areál papierne Manpa v štáte Aragua dnes obkľúčili vojaci Národnej gardy, ktorých úlohou je sledovať plynulosť výroby a distribúciu toaletného papiera zo závodu.

Toaletný papier je vo Venezuele už niekoľko mesiacov chronicky nedostatkovým tovarom. Problémom sa zaoberala aj vláda, ktorá v máji rozhodla, že vyčlení finančné prostriedky na nákup 50 miliónov kotúčov toaletného papiera v zahraničí.

Ako uviedla britská spoločnosť BBC, minister obchodu Alexander Fleming dnes na margo "dočasnej okupácie papierne" ubezpečil, že je plne v súlade s venezuelskými zákonmi. Viceprezident Jorge Arreaza vo svojom tweete vo štvrtok napísal, že úrady "nedovolia hromadenie zásob základných komodít, ani žiadne prechmaty vo výrobnom a distribučnom procese".

Prívrženci prezidenta Nicolása Madura, ktorý vo funkcii vystriedal zosnulého socialistu Huga Cháveza, privítali rozhodnutie vedenia krajiny. Z nedostatku niektorých tovarov obviňujú bezohľadných obchodníkov, ktorí ich hromadia vo svojich skladoch, a médiá, ktoré podľa nich vyvolávajú zbytočnú paniku.

Madurovi kritici však tvrdia, že nedostatok niektorých druhov spotrebného tovaru spôsobila "neschopnosť vlády dovážať suroviny a strojné zariadenia, uplatňovanie striktnej kontrole a nedostatok tvrdej meny".

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2022 23:21