Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2014, 00:00

Rusi vykupujú obchody a rušia účty v bankách

Rusi zažívajú turbulentné dni. Peniaze menia na zahraničné meny alebo nakupujú. Boja sa, že prídu o úspory.

Obavy, panika a nájazdy na obchody. Rusko sa včera prebudilo do nového sveta. Dramatické prepady rubľa spôsobili, že Rusi podľahli davovej psychóze. „Ľudia v elektrách stoja v dlhých radoch a vykupujú akúkoľvek dostupnú elektroniku,“ opisuje aktuálnu situáciu v Moskve Pavel Koškin, editor portálu russiadirect. org a doktorand na Moskovskej štátnej univerzite.

Nie je sa čomu čudovať. Kým ešte v auguste potrebovali na nákup jedného dolára približne 38 rubľov, teraz je kurz takmer dvojnásobný. „Obyvatelia si rušia účty v domácich bankách a otvárajú nové v zahraničných,“ opisuje situáciu Svetlana Balašová, fotografka žijúca v Moskve. Reagoval aj e-shop amerického Applu. Pre výkyvy na trhu zatvoril stránku. O 20 percent vzrástli aj ceny automobilov.


Čítajte viac:

Ruská ekonomika padá. Ceny rekordne rastú

Rubeľ si vydýchol. Zatiaľ len na deň

Rušenie účtov i veľké nákupy. Rusi panikária

Putina môžu ovplyvniť len oligarchovia


Najdramatickejšie situácie pritom rubeľ zažíval v utorok, včera sa situácia stabilizovala. Aj po tom, čo ministerstvo financií začalo vypredávať zahraničné meny. Analytici poukazujú na to, že stabilná situácia môže byť len dočasná. „Pre rubeľ je zrejme málo pravdepodobné, že sa stane niečo podobné ako v utorok. Môže však ostať stále veľmi slabý, aspoň kým cena ropy nenájde svoje dno a úroveň istej rovnováhy,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Capital Markets Miroslav Blahušiak.

Prepad cien ropy spolu so slabou menou však pre Rusko znamená vážne problémy. „Keďže až viac ako polovica jeho rozpočtových príjmov pochádza práve z predaja ropy a zemného plynu,“ uvádza Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky. Aj preto teraz krajina upiera zrak na vývoj kurzu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.