StoryEditor

Trest smrti aj pre komplicov

26.02.2002, 23:00
Autor:
TASRTASR

Vysoký predstaviteľ pakistanskej justície zaoberajúci sa prípadom únosu a zabitia novinára Daniela Pearla včera vyhlásil, že aj osobám, ktoré nie sú priamo zapojené do jeho vraždy, môže hroziť trest smrti. Ako uviedol generálny prokurátor provincie Sindh Rádža Kureší, podľa pakistanských protiteroristických zákonov, ktoré sa vzťahujú aj na Pearlových únoscov, hrozí za účasť na únose alebo vražde trest smrti obesením, minimálne však doživotné väzenie.
"Môže ísť o vraždu, únos, účasť na teroristickom čine, financovanie a podporu terorizmu či využívanie moderných prostriedkov, ako je elektronická pošta," konštatoval Kureší.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf a americká veľvyslankyňa v Islamabade Wendy Chamberlinová medzitým diskutovali o možnom vydaní Ahmada Umara Saída Šejka, hlavného obžalovaného z únosu a vraždy Daniela Pearla, americkým úradom. "Veľvyslankyňa sa poďakovala prezidentovi za pokračujúcu spoluprácu polície a pokrok v Pearlovom prípade," informoval hovorca americkej ambasády. Na otázku, či Mušarráf vyjadril podporu prípadnému vydaniu obžalovaného z Pakistanu, hovorca odpovedal: "Ešte stále prebieha vyšetrovanie. Nie je toho veľmi veľa, čo by sme o tom vedeli povedať." Aj právny zástupca troch mužov zadržiavaných spolu s údajným hlavným podozrivým z únosu Pearla chce, aby boli jeho klienti vydaní do USA, kde ich postavia pred spravodlivejší súd.
Protiteroristický súd v Karáčí v pondelok predĺžil vyšetrovaciu väzbu Ahmada Umara Saída Šejka o ďalších 14 dní. Súd tak reagoval na požiadavku polície, ktorá potrebuje viac času na nájdenie Pearlovho mŕtveho tela.
Tridsaťosemročný reportér amerického denníka Wall Street Journal sa stratil 23. januára v juhopakistanskom prístavnom meste Karáčí. Minulý štvrtok dostali pakistanské a americké úrady videonahrávku potvrdzujúcu Pearlovu smrť.

25. máj 2022 16:17