StoryEditor

Rusko chce vyslať do Sýrie vojenských pozorovateľov

22.09.2013, 13:44
Autor:
TASRTASR

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (na snímke) povedal, že Rusko je pripravené vyslať do Sýrie vojenských pozorovateľov, aby zaručilo bezpečnosť pre snahy o elimináciu sýrskych chemických zbraní. Neuvažuje však o vyslaní celého vojenského kontingentu, oznámila agentúra Associated Press.


Lavrov povedal, že Rusko navrhlo medzinárodnú prítomnosť na obvode všetkých oblastí v Sýrii, kde ešte budú pracovať experti OSN na chemické zbrane. Vo vyjadrení, ktoré dnes priniesli ruské tlačové agentúry, uviedol: "Sme pripravení zapojiť sa s našimi vojakmi a príslušníkmi vojenskej polície do týchto síl", ale "zdá sa mi, že vojenskí pozorovatelia budú postačovať".

 

Lavrov tiež kritizoval pokusy Západu využiť dohodu o chemickom odzbrojení Sýrie na presadenie rezolúcie OSN, ktorá sa vyhráža silou vláde prezidenta Bašára Asada. Povedal, že Západ "nevidí v americko-ruskej dohode šancu zachrániť planétu pred významným množstvom chemických zbraní v Sýrii, ale šancu urobiť to, čo Rusko a Čína nedovolia, menovite presadiť rezolúciu zahŕňajúcu hrozbu silou voči sýrskemu režimu a ochranu sýrskej opozície." Citovala ho agentúra Reuters.


Do areálu ruskej ambasády v centre Damasku dnes dopadol mínometný granát, prvé správy neuvádzali žiadne obete, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Povstalci pokúšajúci sa zvrhnúť Asadov režim zaútočili v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát s mínometmi a raketovými strelami v centre sýrskej metropoly, kde sa nachádza množstvo ambasád a úradov vysokých sýrskych predstaviteľov.
Vo februári explodovalo auto plné výbušnín v blízkosti damaskej diaľnice, výbuch zabil 50 ľudí a poškodil budovu ruského zastupiteľského úradu, kde vyrazil okná, ale nikoho nezranil.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. december 2022 20:53