StoryEditor

Demonštrácia učiteľov a zásah polície spôsobili v Brazílii chaos

02.10.2013, 10:24
Autor:
tasr, stltasr, stl

Demonštrácia učiteľov materských a základných škôl za vyššie mzdy vyústila v noci nadnes v brazílskom Riu de Janeiro do potýčok s policajtmi. Postup polície, ktorá použila ohlušujúce granáty, slzotvorný plyn a streľbu gumenými projektilmi, vyvolal v rušnom centre mesta chaos. Niektoré hlavné dopravné tepny a stanice metre v centre museli pre dopravu úplne uzavrieť, informovala agentúra AP.

Učitelia sa v utorok zhromaždili pred radnicou, kde sa malo rokovať o návrhu primátora mesta Eduarda Paesa na úpravu ich miezd a pracovného zaradenia, ktorý nepovažujú za uspokojivý a žiadajú dôsledné riešenie svojich požiadaviek. Časť učiteľov sa dokonca snažila preniknúť do rokovacej sály, v čom im zabránila poriadková polícia.

Učitelia v Riu štrajkujú už 46. deň. Ide o zamestnancov štátnych škôl, ktoré navštevujú deti z chudobnejších vrstiev spoločnosti; solventní ľudia posielajú deti radšej do súkromných škôl.

Štrajkujúcim sa nepáči plán radnice ohľadom počtu odučených hodín týkajúci sa len učiteľov, ktorí pracujú 40 hodín týždenne a len na jednej škole. Do tejto kategórie patrí len minimum vyučujúcich: väčšina z nich totiž musí pendlovať z jednej školy do druhej, čo považujú za ponižujúce, rovnako aj "plané sľuby, rečičky a klamstvá zo strany radnice", uviedol pre AP učiteľ Marcos Antonio.

Učiteľov materských a základných škôl, platených mestskou radou, podporujú aj federálnym štátom platení stredoškolskí učitelia, ktorí za vyššie mzdy štrajkujú už 55 dní.

Násilnosti sprevádzali učiteľský štrajk v Riu aj v pondelok v noci, keď sa k nim pridala skupina anarchistov. Demonštranti podpálili v centre Ria dve banky a poškodili fasádu sídla konglomerátu EBX, ktorý patrí miliardárovi Eikemu Batistovi. Polícia zatkla piatich ľudí, dvaja ďalší utrpeli zranenia.

Policajné zložky v Riu sa v posledných mesiacoch ocitli pod paľbou kritiky za ich príliš razantný postup počas vlny júnových protivládnych demonštrácií, ktoré sa začali v júni v Sao Paule ako pokojný občiansky protest proti vysokým cenám v mestskej hromadnej doprave. Na poste veliteľa polície síce došlo odvtedy k zmene, ale obvinenia z policajnej brutality voči demonštrantom pretrvávajú aj teraz.

01 - Modified: 2005-07-01 17:41:00 - Feat.: 0 - Title: Ruská spoločnosť Rosnefť dnes podpísala dohodu o spolupráci s 2 čínskymi firmami
01 - Modified: 2023-02-01 09:18:11 - Feat.: - Title: Zima nespokojnosti v Británii: Krajine hrozí ochromenie, pol milióna zamestnancov dnes vstupuje do štrajku 02 - Modified: 2023-01-28 21:47:14 - Feat.: - Title: Desaťtisíce portugalských učiteľov demonštrovali za lepšie platy, vláda sa potýka s krízou 03 - Modified: 2023-01-26 13:35:41 - Feat.: - Title: V dopravnom aj bytovom podniku v Košiciach vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú miesta a platy 04 - Modified: 2023-01-25 09:35:34 - Feat.: - Title: Zamestnanci britského Amazonu štrajkujú. K robotom sa správajú lepšie ako k nám, tvrdia 05 - Modified: 2023-01-20 20:57:53 - Feat.: - Title: Ankara si predvolala veľvyslanca Švédska pre plánovanú protitureckú demonštráciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 01:40