Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2015, 09:45

"Ex-fajčiari sú nezastaviteľní". V Európe sa fajčí menej, Čína mení zákony

Každý rok 31. mája Svetová zdravotnícka organizácia a jej partneri organizujú Svetový deň bez tabaku s cieľom zvýšiť povedomie o škodlivých účinkoch tabaku na zdravie a zníženie jeho spotreby po celom svete. TASR informovala Eva Vavrincová z agentúry Media In.

Kampaňou "Ex-fajčiari sú nezastaviteľní" odštartovala Európska komisia boj proti fajčeniu v roku 2011 a úspešne v celej Európe pokračovala v rokoch 2012 a 2013. Aktuálna kampaň je viac ako kedykoľvek predtým zacielená na pomoc mladým ľuďom v boji proti fajčeniu. Najnovšie údaje kľúčové zistenia Eurobarometra 2015 ukazujú, že užívanie tabaku v krajinách Európskej únie je v porovnaní s rokom 2012 nižšie o 2 percentá.

Svetový deň bez tabaku je preto ideálnym dňom pre odštartovanie svojej výzvy pre skoncovanie s fajčením a nastavením si svojich osobných výziev. Ako na to? Stiahnite si aplikáciu iCoach a nastavte si prvú výzvu na Svetový deň bez tabaku ešte dnes!

Najnovší prieskum zároveň potvrdzuje, že 26 percent Európanov stále fajčí. Priemerný vek fajčiarov zostáva nezmenený a predstavuje vekovú hranicu 17,6. Dáta rovnako poukázali na skutočnosť, že 59 percent fajčiarov sa snažilo prestať fajčiť, pričom až 19 percent z nich v posledných 12 mesiacoch. E-cigarety uprenostňuje 12 percent ľudí, oproti 7 percentám zaznamenaných v roku 2012.

 

O 4 percentá menej aktívnych fajčiarov je medzi mladými ľuďmi vo veku 15 – 24 rokov. Najnovší prieskum zároveň potvrdzuje, že 26 percent Európanov stále fajčí. Priemerný vek fajčiarov zostáva nezmenený a predstavuje vekovú hranicu 17,6 roka. Údaje rovnako poukázali na skutočnosť, že 59 percent fajčiarov sa snažilo prestať fajčiť, pričom až 19 percent z nich v posledných 12 mesiacoch. E-cigarety uprednostňuje 12 percent ľudí oproti 7 percentám zaznamenaným v roku 2012.

V Česku je nadpriemerne fajčiarov
V Európskej únii vlani fajčilo 26 percent ľudí. V porovnaní s údajmi z roku 2012 je to pokles o dve percentá. V Česku si cigarety dopraje takmer tretina ľudí nad 15 rokov, píše internetová stránka Českého rozhlasu (ČRo).

Cituje Evu Králíkovú z Centra pre závislých od tabaku, podľa ktorej pasívne fajčenie spôsobuje rovnaké choroby ako aktívne: prejavujú sa však v menšej miere, pretože dávka je nižšia.

"Výnimkou sú ale cievy. Zistilo sa, že na to, aby na nich bola preukázateľná zmena, stačí niekoľko minút v zafajčenom prostredí. V krajinách, kde sa prestalo fajčiť vo vnútorných verejných priestoroch, v priebehu jedného roka klesli akútne infarkty myokardu v zásade o plus mínus 10-17 percent," upozorňuje odborníčka.

"Keby sme to previedli na české čísla," hovorí Králíková pre ČRo, "tak je to okolo 5000 infarktov, ktoré by u nás nemuseli byť, keby sa nefajčilo v reštauráciách."

Tridsať percent fajčiarov medzi ľuďmi nad 15 rokov v Česku je podľa Evy Králíkovej vysoké číslo, pozastavuje sa Český rozhlas.

"Keď sa pozrieme na krajiny ako Austrália, Spojené štáty či Kanada, tak tam sú už dávno pod 20 percentami. U nás, bohužiaľ, fajčia hodne najmä mladí, čo je problém, pretože budú mať problém prestať v dospelosti."

Králíková podľa ČRo z toho obviňuje okrem iného lacné cigarety a absenciu zákona o nefajčiarskych verejných priestoroch.

Čína s novým protifajčiarskym zákonom
V Pekingu vstúpi v pondelok do platnosti protifajčiarsky zákon zakazujúci fajčenie vo všetkých krytých priestoroch vrátane reštaurácií, úradov či priestorov mestskej hromadnej dopravy. Informovala o tom v noci nadnes agentúra Reuters.

Podľa vedenia čínskeho hlavného mesta ten, kto poruší toto nariadenie - počítajúce tiež so zákazom fajčenia v blízkosti škôl a nemocníc -, musí zaplatiť pokutu 200 jüanov (29,40 €). V súčasnosti platí v Pekingu za tento priestupok iba minimálne uplatňovaná pokuta vo výške 10 jüanov (1,50 €). Podniky, ktoré nepristúpia k zrušeniu fajčenia vo svojich priestoroch, môžu byť pokutované až do 10.000 jüanov (1470 €).

Mená jednotlivcov a spoločností, ktorí sa dopustia priestupku trikrát po sebe, budú na mesiac zverejňované na zozname hanby na internetovej stránke vlády, uviedla štátna rozhlasová stanica.

V Pekingu bude od pondelka tiež zakázaný predaj cigariet vo vzdialenosti bližšej ako 100 metrov od areálov základných škôl a škôlok.

Čínsky parlament prijal v apríli právnu normu zakazujúcu reklamy na tabak a jeho propagovanie v médiách, v priestoroch mestskej hromadnej dopravy a na verejných priestranstvách. Viacero čínskych miest už v minulosti pristúpilo k zákazu fajčenia na verejnosti, čo sa však zriedka dodržuje.

Čína je najväčším výrobcom i konzumentom cigariet na svete. Podľa vládnych štatistík je medzi Číňanmi vyše 300 miliónov fajčiarov. Fajčenie je tam faktorom zodpovedným za úmrtie viac než milióna ľudí ročne. Pasívnym fajčením trpí v krajine 740 miliónov ľudí, z ktorých následkom toho ročne zomrie 100.000 osôb. Drvivú väčšinu čínskych fajčiarov (57 percent) tvoria muži, zatiaľ čo zo žien holdujú tabaku iba tri percentá.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.