Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2014, 00:00

Škótsko má ropu. EÚ nám problémy robiť nebude

Necelé dva týždne pred referendom o nezávislosti od Londýna majú Škóti obrovskú šancu, že sa im podarí vytvoriť vlastný štát. Podľa víkendového prieskumu inštitútu YouGov totiž vôbec prvýkrát dosiahli priaznivci samostatnosti väčšinu – za odtrhnutie od Británie sa ich vyslovilo 51 percent. „Tak blízko nezávislosti sme ešte nikdy neboli,“ tvrdí v rozhovore pre HN škótska poslankyňa Muriel Jaffreyová, ktorá je už 58 rokov členkou Škótskej národnej strany.

Prečo pribúdajú prívrženci samostatnosti Škótska?

Určite k tomu prispela aj politika britskej vlády v posledných rokoch, keď Spojené kráľovstvo zatiahla do vojen, ktoré sme my v Škótsku nechceli.

Neobávate sa, že konzervatívna vláda Davida Camerona odtrhnutie Škótska nedovolí?

To by bol vážny problém, ale som si istá, že k tomu nedôjde. Pred chvíľou som sa vrátila z mesta, ľudia na ulici sa navzájom povzbudzujú, tešia sa na vlastný štát. Žiadna vláda, ak o sebe tvrdí, že je demokratická, teda ani tá Cameronova, si nemôže dovoliť ignorovať, o čom rozhodnú samotní ľudia.

Z nezávislosti Škótska má však obavy aj EÚ, pretože by to mohlo spustiť reťazovú reakciu v ďalších regiónoch (napr. Katalánsko).

Únia si nás nebude môcť dovoliť len tak vyhodiť. Európa má s Ruskom problémy, a preto hľadá, ako sa zbaviť závislosti od ruskej ropy. A riešením môže byť práve škótska ropa. Osobne to považujem len za strašenie, za ktorým v skutočnosti stojí Londýn.

Okrem Škótov silnie volanie po samostatnosti aj v iných regiónoch EÚ. Ste s nimi v kontakte?

Samozrejme. Ja osobne mám napríklad veľa priateľov medzi Baskami, Kataláncami či inými národnosťami, ktoré bojujú o vlastný štát. Všímame si aj to, ako sa mierovou cestou rozdelilo Československo. Pre nás je vytvorenie samostatného Slovenska tiež príkladom, ako sa dá pokojne a rozumne získať nezávislosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.