Z Maďarska sa má týmto spôsobom presídliť 54-tisíc migrantov, z Grécka 50 400 a z Talianska 15 600, napísal dnes nemecký nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvolaním sa na zodpovedajúci krízový plán.
EK chce v stredu formálne prijať plán na prerozdelenie 120-tisíc migrantov. Platiť by mal dva roky, pričom komisia zaplatí 6000 eur za migranta.
Ďalších vyše 30-tisíc utečencov
Nedeľník Welt am Sonntag s odvolaním sa na výpočty EK uviedol, že Nemecko by malo na základe tohto distribučného kľúča prijať ďalších 31.443 migrantov z Maďarska, Grécka a Talianska, čo je najviac zo všetkých krajín EÚ. Do Francúzska chce komisia presunúť 24.031 a do Španielska 14.921 migrantov. Najmenej migrantov (133) je plánovaných pre Maltu.
Núdzový plán sa podľa FAS týka migrantov zo Sýrie, Eritrey a Afganistanu, ktorí majú najväčšiu šancu získať azyl - predpokladá sa, že uspeje najmenej 75 percent z nich.
FAS ďalej píše, že EK vyjde kritikom systému kvót v ústrety v dvoch bodoch. Od povinnosti prijať migrantov môžu byť po dobu jedného roka oslobodené krajiny EÚ, ak uvedú "oprávnené dôvody, ktoré sú v súlade so základnými hodnotami Únie". Do príslušného fondu však budú musieť odviesť kompenzačnú platbu. Argument niektorých krajín, ktoré nechcú prijať moslimov, je podľa EK neprijateľný.
Briti chcú prijať 15-tisíc utečencov
Druhý ústupok sa týka Poľska a pobaltských krajín. Ak sa situácia na východe Ukrajiny ďalej vyhrotí a prišlo by k náhlemu prílevu utečencov, tieto štáty budú môcť požiadať o pozastavenie prijímania ľudí z iných regiónov EÚ.
Noviny Sunday Times dnes uviedli, že Veľká Británia chce prijať 15-tisíc sýrskych utečencov. Premiér David Cameron mieni rozšíriť príslušný program svojej vlády, prostredníctvom ktorého prišlo v tomto roku do Británie iba 216 vojnových utečencov zo Sýrie. Od začiatku občianskej vojny v roku 2011 získalo v Británii azyl okolo päťtisíc Sýrčanov.