StoryEditor

Útoky na Židov. Vojna v Gaze naštartovala vášne Nemcov

26.07.2014, 00:00

V mnohých krajinách Európy sa konali protesty proti útoku Izraela v Gaze. V Nemecku odstúpil šéf mestkej radnice Werner Mroz, ktorý písal heslá na Facebooku. Lenže heslá nepochádzajú len od radikálov, ani len od Palestínčanov.

„Žid, Žid, ty zbabelé prasa, bojuj sám a neschovávaj sa!"
"Vrah detí Izrael."
„Sionisti sú fašisti.“
"Za...ní Židia."

Podobné nápisy môžete nájsť v niektorých nemeckých múzeách. Napríklad v Dome konferencie vo Wannsee, v mieste pri Berlíne, kde Hitler dohováral holokaust. Patrí k nemeckej minulosti, za ktorú sa súčasná generácia hanbí. Opakovať sa nesmú.

Inak ...

Inak sa stane vec nevídaná. Nemecko povstane. Nie to staré, antisemitské, ale to nové. Snáď nikdy v histórii novodobého Nemecka necítilo povinnosť apelovať na obyvateľov toľko predstaviteľov krajiny. A tak silnými slovami. Prezident Joachim Gauck ("Chcem vyzvať všetkých Nemcov a všetkých tých, ktorí tu žijú, aby zdvihli svoj ​​hlas, keď sa stretnú s novým antisemitizmom.") Aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá "výbuchy násilia a antisemitské vyjadrenie najdôraznejšie odsudzuje". 

Potom tiež minister spravodlivosti Heiko Maas ("Antisemitizmus nesmie v Nemecku už nikdy dostať priestor. Takéto tóny nemôžeme akceptovať."), Rovnako ako minister zahraničia, ktorý vydal vyhlásenie spolu s kolegami z Talianska a Francúzska, minister vnútra a ďalší. Aj policajné vozidlá teraz obchádzajú židovské objekty častejšie. Dokonca aj napríklad židovské reštaurácie.

Je to ako šliapnuť na osie hniezdo. A toto šliapnutie bolo veľmi prudké. Začalo to demonštráciami po celej Európe proti zásahu Izraela v Gaze. Proti veľmi tvrdému zásahu niekoľkonásobne väčšie armády na území, ktoré je uzavreté, nie je z neho úniku a žijú v ňom (a pri útokoch zomierajú) aj deti.

Prebiehajú vo viacerých nemeckých mestách, naposledy sa konalo v Stuttgarte. Demonštranti sú pobúrení počtom zabitých Palestínčanov, volajú po ukončení útoku Izraela. A zrazu sa zmieša bezmocnosť nad konfliktom a jeho kritika s nenávisťou k Židom. V týždni na akciách vykrikovali či na transparenty písali aj heslá, ktoré vidíte v úvode článku. Ako píše nemecká tlač, demonštrácií sa zúčastnila väčšinou palestínska menšina žijúca v Nemecku. 

Preto prezident Gauck zdôrazňuje, že vyzýva "Nemcov a tých, ktorí tu žijú". Pretože prevažná časť demonštrantov pochádza z arabského sveta a vo svojom rozhorčení z útoku na svojich spoluveriacich sa nechala uniesť. Lenže tak jednoduché to nie je. A hlavne, netýka sa to len Palestínčanov.

Svojho mandátu sa vzdal  dlhoročný šéf radnice v Seesene v Dolnom Sasku, politik z CDU, strany kancelárkiných kresťanských demokratov, šesťdesiatdvaročný Werner Mroz. Vystúpil z rady i zo strany a nekomunikuje s médiami. Jemu totiž patrí ten posledný výrok z úvodu článku. Napísal ho na svoj účet na sociálnej sieti po tom, kedy extrémisti z Izraela uniesli a zaživa upálili palestínskeho mladíka ako odvetu za smrť troch mladých Izraelčanov.

Muž vzdelaný a politicky činný. Napodiv je to práve on, kto je typickým predstaviteľom onoho "nového antisemitizmu", pred ktorým varoval prezident Gauck.

"Nenávisť k Židom nabrala v intelektuálnych kruhoch taký rozmer, ktorý nikto nečakal," povedal denníku Huffington Post Markus Funck, vedec z berlínskeho centra pre výskum antisemitizmu. Pri tomto "sekundárnom antisemitizme" podľa neho nie sú napádaní priamo Židia, kritizovaný je štát Izrael. "Napriek tomu však pri tom prichádzajú k slovu staré stereotypy," opísal s tým, že tieto stereotypy sú "kedykoľvek aktivovateľné".

K rovnakému záveru dospeli aj vedci z Technickej univerzity v Berlíne. Skúmali antisemitské listy, ktoré prišli na židovské inštitúcie v posledných siedmich rokoch. Preskúmali ich 14-tisíc, pričom zistili, že 63 percent z nich pochádzalo od ľudí zo strednej vrstvy. Od žiadnych extrémistov či objektívnych vojenských nepriateľov Izraela.

Tak preto ten povyk. Aj keď sa môže zdať zbytočný. Veď silné slová padali aj v Česku na demonštráciách proti Rómom. Lenže Nemci majú to múzeum. U krásneho jazera Wannssee. Pripomína im, ako ľahko sa prebúdza v mase nenávisť a ako ťažko sa s následkami žije.

zdroj: MF Dnes

01 - Modified: 2006-08-21 11:00:00 - Feat.: 0 - Title: Spevavé vtáky sa už začínajú znovu ozývať
01 - Modified: 2023-02-03 07:54:26 - Feat.: - Title: Germanistka o nemeckej váhavosti: Obávajú sa aj jadrových zbraní či konfliktu s Ruskom 02 - Modified: 2022-05-02 09:55:51 - Feat.: - Title: Izrael si predvoláva ruského veľvyslanca za výroky Lavrova o tom, že najväčšími antisemitmi sú Židia 03 - Modified: 2022-04-28 09:29:16 - Feat.: - Title: V Izraeli na dve minúty zastal život. Krajina si pripomína milióny obetí holokaustu 04 - Modified: 2022-03-24 08:17:28 - Feat.: - Title: Rozprávkové mesto alebo zelené peklo? Nemecký Tübingen je rajom ekoaktivistov a nočnou morou McDonaldu 05 - Modified: 2022-03-17 10:49:51 - Feat.: - Title: Izraelský plyn ako eso v rukáve? Plynovod EastMed by Európe energeticky odľahčil
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. február 2023 05:41