StoryEditor

Rusko varuje Ukrajinu pred dohodou s EÚ

21.09.2013, 19:16
Autor:
TASRTASR

Vytvorenie zóny voľného obchodu medzi Ukrajinou a EÚ po avizovanom podpísaní asociačnej dohody v novembri bude mať negatívny vplyv na vonkajšiu trhovú rovnováhu Ukrajiny a zväčší objem jej deficitu o 12-15 miliárd dolárov, vyhlásil dnes v Jalte ruský ekonóm Sergej Glazjev, poradca prezidenta Vladimira Putina.

Údajné výhody asociačnej dohody s EÚ pre Ukrajinu označil za mýtus a varoval pred colnými kontrolami a kontrolami tovarov, ktoré Rusko voči Ukrajine zavedie. "Za všetko sa platí," vyhlásil Glazjev vo svojom príspevku, ktorý zaznel na konferencii s mottom "Meniaca sa Ukrajina v meniacom sa svete".

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski však dnes Ukrajinu vyzval, aby odolala tlaku Kremľa a podpísala v novembri asociačnú dohodu. Ako jeden z dôvodov pre podpísanie uviedol aj úspechy, ktoré Poľsko dosiahlo po vstupe do EÚ.

Ukrajinská vláda vyslovila v stredu súhlas s návrhom asociačnej dohody s Európskou úniou, ktorá predpokladá aj zriadenie zóny voľného obchodu. Aby mohla byť dohoda podpísaná, čo sa má stať na novembrovom summite Východného partnerstva vo Vilniuse, musí s ňou vysloviť ešte súhlas ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a Rada ministrov EÚ. Predpokladom však je, že Kyjev preukáže rozhodné kroky a konkrétny pokrok v oblasti reformy volebnej legislatívy, riešení problému selektívnej spravodlivosti a bude pokračovať v reformách v rámci programu pridruženia.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. december 2022 09:53