StoryEditor

Fico ide osobne zachraňovať Smer v Európe

30.09.2015, 19:12
Autor:
lmlmpebpebTASRTASR
Premiér požiadal o osobné stretnutie v Štrasburgu. Chce, aby jeho Smeru nezobrali členstvo v Strane európskych socialistov.

Premiér Robert Fico ide v pondelok do Štrasburgu zachraňovať členstvo Smeru v Strane európskych socialistov (PES). Pre HNonline návštevu premiéra potvrdil aj europoslanec za stranu Smer Vladimír Maňka, o Ficovej návšteve v Štrasburgu informoval ako prvý portál aktuality.sk.

Premiér požiadal o stretnutie osobne, pretože sa dozvedel, že Smeru hrozí vylúčenie v Strane európskych socialistov. A chce si to vysvetliť pri osobnom stretnutí,“ povedal Maňka.

Šéf frakcie európskych socialistov v európskom parlamente Gianni Pittella pred týždňom vyzval predsedu Strany európskych socialistov (PES) Sergeja Staniševa, aby Smeru nechal pozastaviť členstvo. Eurosocialistom prekáža postoj Roberta Fica k utečeneckej kríze.


Prečítajte si aj: Fico po summite: Kvóty sa neriešili. Zhodli sme sa však, že musíme zabrániť ďalšiemu prílevu migrantov


Ficova vláda žalobu schválila

Poslanec Smeru Boris Zala tvrdí, že žiadne konanie voči strane o vylúčení sa ešte nezačalo. „Premiér by mal na zasadnutí frakcie európskych demokratov vysvetľovať postoj strany voči žalobe na Európsku komisiu," potvrdil pre HNonline Zala.

Žalobu oznámil premiér po tom, ako europarlament schválil kvóty pre utečencov. Slovensko ich aj napriek tomu odmieta zaviesť. Dnes ju schválila aj Ficova vláda na zasadnutí v Nitre.

„Ficov postoj je neprijateľný“

Niekdajší šéf frakcie Rakúšan Hannes Swoboda označil Ficov postoj za neprijateľný a v priamom rozpore so sociálnou demokraciou ako takou.

Kameňom úrazu pritom podľa jeho slov nie sú len kvóty. "Nejde len o odmietanie prijatia utečencov, ale aj formulácie, ktoré zvolil. Jeho slová na adresu moslimov sú pre nás neakceptovateľné. Takúto pozíciu nemožno v sociálnej demokracii trpieť,“ vysvetľuje Swoboda.

Robert Fico sa bráni, že množstvo výrokov, ktoré predseda frakcie S&D Gianni Pitella uvádza ako dôvod pre svoj návrh, je nepravdivých a on ich nikdy nepovedal.

Eurosocialisti už raz Smeru členstvo vo svojich radoch pozastavili. Počas prvej vlády Roberta Fica bolo toto rozhodnutie daňou za vládnu koalíciu so SNS Jána Slotu a ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.

 

01 - Modified: 2007-10-01 14:32:57 - Feat.: 0 - Title: Banka predstavila rozvodové pôžičky
01 - Modified: 2023-01-08 12:06:22 - Feat.: - Title: Invázia Ruska na Ukrajinu spustila najväčšiu vlnu utečencov od 2. svetovej vojny 02 - Modified: 2022-12-15 16:01:02 - Feat.: - Title: Maďarská prezidentka: Počet nelegálnych pokusov prekročiť hranicu sa zdvojnásobil 03 - Modified: 2022-12-02 19:46:18 - Feat.: - Title: Prezident Nigeru vyzval európske krajiny na zavedenie kvót pre afrických pracovníkov 04 - Modified: 2022-11-23 23:03:22 - Feat.: - Title: Ukrajincov pomýšľajúcich na návrat ubúda. Slovensko ako nový domov chce však len zlomok z nich 05 - Modified: 2022-11-07 06:15:31 - Feat.: - Title: Lekári bez hraníc kritizujú katastrofálne podmienky v sýrskom utečeneckom tábore al-Húl
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 02:47