StoryEditor

Nie sme migračný hotspot: Chorváti presmerujú utečencov k susedom, tí protestujú

18.09.2015, 14:56
Autor:
TASRTASR

Chorvátsko nemôže prijať a už ani neprijme záťaž tisícov migrantov. Nemôže ich ani registrovať a ubytovať, vyhlásil dnes chorvátsky premiér Zoran Milanovič. Dodal, že jeho krajina bude presmerovávať ľudí smerom do Maďarska a Slovinska a ďalej do západnej Európy.

Zatiaľ nie je jasné, ako toto opatrenie vyrieši situáciu, keďže Maďarsko i Slovinsko podnikajú kroky na udržanie migrantov mimo svojich území, napísala tlačová agentúra AP.

Chorvátsko čelí vlne vyše 13-tisíc migrantov, ktorí prišli do krajiny len za dva dni. V tejto situácii Milanovič informoval, že zvolal zasadnutie chorvátskej Národnej bezpečnostnej rady a že je čas riešiť problém inak.

"Už nedokážeme týchto ľudí registrovať ani ubytovať," povedal premiér na tlačovej konferencii v Záhrebe. "Dostanú stravu, vodu a zdravotnícku pomoc a potom môžu ísť ďalej. Európska únia musí vedieť, že Chorvátsko sa nestane migračným 'hotspotom'. Máme srdce, ale máme aj hlavu," dodal podľa tlačovej agentúry Reuters Milanovič.

Podľa premiéra sú kapacity Chorvátska zaplnené a úrady už nedokážu ľudí registrovať v súlade s predpismi Európskej únie. Milanovič upozornil, že migrantov nechajú prejsť cez krajinu, a naznačil, že ich budú prepravovať k hraniciam, predovšetkým k maďarskej.

"Čo iné môžeme robiť? Ste v Chorvátsku vítaní a môžete cez Chorvátsko prejsť. Ale pokračujte v ceste. Nie preto, že vás nemáme radi, ale preto, že toto nie je vaša cieľová destinácia," dodal premiér.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič dnes pre televíziu N1 povedal, že ak bude migračná kríza pokračovať, "je otázkou času", kedy krajina zatvorí všetku cezhraničnú dopravu.

Chorvátsko vo štvrtok večer zatvorilo sedem z ôsmich cestných hraničných prechodov so Srbskom po tom, čo na chorvátske územie prišlo vyše 13-tisíc migrantov, keď Maďarsko zapečatilo svoju hranicu so Srbskom.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács dnes vyhlásil, že rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov vstupujúcich na chorvátske územie do Maďarska a Slovinska je "úplne neprijateľné".

Kovács pre tlačovú agentúru AP povedal, že hoci Chorvátsko presne vedelo, čo ho čaká, jeho "zásobovací systém sa zrútil za jediný deň. Maďarsko to zvláda už deviaty mesiac po sebe".

Chorvátsky premiér Zoran Milanovič dnes vyhlásil, že kapacity Chorvátska sú plné a úrady už nemôžu ďalej registrovať migrantov v súlade s predpismi Európskej únie.

Hovorca maďarskej vlády uviedol, že je "úplne neprijateľné, aby nejaká európska krajina nerešpektovala európske pravidlá len preto, že sa na to nepripravila". Kovács predpovedal, že to "na mnoho rokov zabrzdí" snahy Chorvátska začleniť sa do európskej schengenskej zóny, kde platí voľný pohyb osôb a cestovanie bez hraničných kontrol i pasov.

01 - Modified: 2007-09-20 10:07:00 - Feat.: 0 - Title: Liverpool šesť týždňov bez Xabiho Alonsa a Aggera
01 - Modified: 2023-02-01 19:13:09 - Feat.: - Title: Europoslanci sa nevedia dohodnúť, či má Únia financovať hraničné ploty proti migrantom 02 - Modified: 2023-01-31 09:50:29 - Feat.: - Title: Chorvátsky prezident tvrdí, že Krym sa už Ukrajine nevráti. Kyjev označil jeho vyjadrenia za neprípustné 03 - Modified: 2023-01-30 08:32:12 - Feat.: - Title: V Slovinsku zatkli dvoch ľudí kvôli špionáži pre Rusko 04 - Modified: 2023-01-23 15:04:09 - Feat.: - Title: Česká polícia odhalila v roku 2022 viac než 29-tisíc nelegálnych migrantov 05 - Modified: 2023-01-17 20:30:00 - Feat.: - Title: Grécky minister: Počet prichádzajúcich migrantov prudko klesol
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. február 2023 06:08