Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2015, 14:25

Zeman telefonoval Ficovi: Blahoželám vám k odvahe a statočnosti

Český prezident Miloš Zeman telefonoval slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, aby mu v súvislosti s odmietavým postojom k utečeneckým kvótam blahoželal k odvahe a statočnosti.

Informuje o tom na oficiálnej stránke Pražského hradu Zemanov hovorca Jiří Ovčáček. "Prezident republiky vyslovil predsedovi vlády Slovenskej republiky svoju osobnú podporu," priblížil Ovčáček.

Fico po utorkovom hlasovaní ministrov vnútra EÚ o prerozdelení 120-tisíc utečencov z Talianska a Grécka do ďalších krajín únie vyhlásil, že SR sa bude proti tomuto rozhodnutiu brániť na súdnom dvore v Luxemburgu.

Premiér trvá na tom, že v boji proti povinným kvótam musíme byť dôslední. "Musíme využiť všetky možnosti, ktoré nám legislatíva umožňuje," uviedol.

Právne kroky v tejto súvislosti zvažovala aj Česká republika. Premiér Bohuslav Sobotka však pred summitom EÚ v stredu vyhlásil, že toto rozhodnutie jeho krajina nenapadne súdnou cestou, lebo nechce žalobami stupňovať napätie.

Sobotka zdôraznil, že v utorok schválené kvóty sa týkajú jednorazového prerozdelenia 120-tisíc utečencov. Česká republika v odpore voči nim neuspela, ale teraz sa podľa neho potrebuje sústrediť na boj proti trvalému relokačnému mechanizmu, ktorý chce zaviesť Európska komisia.

"Keby sme sa zaradili po boku Slovenska a oznámili, že rozhodnutie EÚ nebudeme rešpektovať a podáme žalobu, tak by sme si výrazne sťažili boj proti mechanizmu," zdôraznil.

Maďarská vláda bude o systéme kvót iniciovať parlamentnú diskusiu. Pri nej sa chce oboznámiť so stanoviskami jednotlivých parlamentných strán o tejto otázke, a to ešte skôr, než rozhodne o prípadnom súdnom napadnutí rozhodnutia o kvótach.

Proti kvótam v utorok okrem Slovenska, Maďarska a Česka hlasovalo aj Rumunsko. Fínsko sa zdržalo.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.