Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 10:51

Sankcie Západu môžu Putinovi pomôcť, varuje jeho protivník Chodorkovskij

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij varoval Západ pred uvalením neprimeraných sankcií na Rusko.

Ako dnes informovala agentúra AP, Chodorkovskij pripustil, že správanie sa Ruska na medzinárodnej scéne si možno vynúti ďalšie reštrikcie, ale varoval, že ide o "chúlostivý nástroj", preto by EÚ a USA mali s nimi zaobchádzať opatrne.

EÚ a Spojené štáty môžu podľa Chodorkovského Rusku pomôcť na ceste k demokratizácii. Dodal, že ruské demokratické hnutie potrebuje skôr kultivovaný vplyv západných krajín.

Vysvetlil, že v Rusku existuje skupina kultivovaných vzdelaných ľudí a moderných podnikateľov, ktorí sa zajímajú o demokratické zmeny a reformu ruskej spoločnosti. Práve týchto ľudí, ktorí politicky nie sú veľmi aktívni, označil Chodorkovskij za dobrý základ budúcej strednej vrstvy. Zdôraznil však, že v nich treba vyvolať záujem o politiku.

Chodorkovskij je preto veľmi skeptický voči sankciám ako nástroju, ktorý by mal zmeniť pomery v Rusku. Izolácia, ktorú môžu spôsobiť, podľa jeho presvedčenia nahráva ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho vláde. Ako príklad sankcií, ktoré by sa voči Rusku nemali uplatňovať, uviedol reštrikcie pri udeľovaní víz.

Chodorkovskij, ktorému vlani Putin po 10 rokoch v ruskom väzení udelil milosť, bol v nedeľu jedným z rečníkov konferencie Forum 2000 v Prahe. Ako dnes spresnila agentúra AP, ide o 18. ročník každoročnej akcie iniciovanej zosnulým prezidentom Českej republiky Václavom Havlom. Tento ročník konferencie skúma vývoj demokracie za posledných 25 rokov a nevyhne sa zrejme ani diskusii o konfliktoch na východe Ukrajiny a Blízkom východe.

Chodorkovskij bol koncom 90. rokov 20. storočia jedným z najbohatších ruských podnikateľov, pričom patril do sféry tzv. oligarchov. Okrem podnikania sa angažoval aj v politike. Od roku 2003 bol najprv vyšetrovaný, neskôr aj odsúdený za ekonomické trestné činy - za podvody a daňové úniky. Chodorkovskij považuje svoje procesy i tresty za politicky motivované.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.