Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2021, 21:13

Americký generál: USA budú pokračovať v leteckých útokoch proti Talibanu

Novú, bleskovú ofenzívu vo viacerých oblastiach Afganistanu spustil Taliban po tom, ako Spojenými štátmi vedené zahraničné sily začali z jeho územia odsun.

Americký generál: USA budú pokračovať v leteckých útokoch proti Talibanu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty budú pokračovať v leteckých útokoch na podporu afganských zložiek bojujúcich proti militantnému hnutiu Taliban. V nedeľu to novinárom v Kábule povedal americký generál Kenneth McKenzie, informovala agentúra AFP.

"Spojené štáty za posledné dni zintenzívnili nálety na podporu afganských síl a sme pripravení v tejto zvýšenej miere podpory v nasledujúcich týždňoch pokračovať, ak Taliban neukončí útoky," uviedol McKenzie. Uistil, že Taliban sa k víťazstvu nepribližuje, napriek tomu, že afganské sily čelia náročným bojom.

"Víťazstvo Talibanu nie je neodvratné," vyhlásil s tým, že Taliban sa mýli, ak tvrdí opak.

Vyjadrenie McKenzieho prišlo v čase, keď afganskí predstavitelia v južnej provincii Kandahár oznámili, že v regióne bolo počas júna v dôsledku bojov vysídlených približne 22-tisíc rodín, celkovo ide až o zhruba 154-tisíc vysídlených ľudí. Boje pokračovali na predmestí hlavného mesta spomenutej provincie aj v nedeľu.

Novú, bleskovú ofenzívu vo viacerých oblastiach Afganistanu spustil Taliban po tom, ako Spojenými štátmi vedené zahraničné sily začali z jeho územia odsun, ktorý by mal do konca augusta urobiť bodku za ich takmer 20-ročným pôsobením v tejto stredoázijskej krajine.

Islamistický Taliban ovládol už rozsiahle územia Afganistanu vrátane hraničných priechodov či viacerých provinčných hlavných miest. Organizácia Human Rights Watch (HRW) varovala, že Taliban v obsadených oblastiach pácha násilnosti voči civilistom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.