Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2014, 11:02

Afrika potrebuje pomoc. Pre ebolu vyhlásili medzinárodnú pohotovosť

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila dnes v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike stav medzinárodnej pohotovosti. Vyzvala na koordinovanú celosvetovú reakciu s cieľom zastaviť ďalšie šírenie vírusu.

Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová oznámila, že výbor WHO pre mimoriadne situácie dospel na dvojdňovom zasadnutí k záveru, že epidémia eboly spĺňa podmienky vyhlásenia "núdzového stavu pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom".

Podľa Chanovej to neznamená, že by WHO očakávala rozširovanie vírusu eboly mimo západnej Afriky, ale že chce, aby krajiny po celom svete zvýšili svoju ostražitosť a podnikli opatrenia, aby k rozširovaniu nedošlo, uviedla agentúra DPA.

Ďalším dôvodom vyhlásenia pohotovosti je to, že postihnuté africké krajiny a ich zdravotnícke systémy nemajú dostatočné zdroje a potrebujú naliehavo medzinárodnú podporu, inak zastavenie epidémie nezvládnu.

Podľa bilancie WHO z tohto týždňa si ebola v štyroch štátoch - Guinei, Libérii, Sierre Leone a Nigérii - vyžiadala 932 obetí na životoch z celkovo 1711 hlásených prípadov nákazy. Ide o najväčšiu epidémiu tejto choroby za 40 rokov od jej prvého zistenia u ľudí.

WHO dnes odporučila, aby postihnuté štáty kontrolovali na letiskách cestujúcich odchádzajúcich z krajiny. Ľudia, ktorí boli v priamom kontakte s pacientmi s ebolou, aby z týchto krajín nemali odchádzať tri týždne.

WHO však neodporúča všeobecný zákaz cestovania do alebo zo západnej Afriky.

Organizácia vyhlásila podobné pohotovosti pre pandémiu prasacej chrípky v roku 2009 a pre detskú obrnu v máji tohto roka, dodáva agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.