22.02.2016, 11:25

Migranti masovo prenikajú cez plot v Maďarsku, ich počet prudko rastie

Cez víkend sa do Maďarska snažilo dostať toľko migrantov, ako polícia zadržala počas januára.

Migranti prekračujú plot v Maďarsku. Snímka: Reuter

Počet migrantov snažiacich sa tajne preniknúť cez plot z ostnatého drôtu na maďarských hraniciach so Srbskom a Chorvátskom v posledných dňoch prudko stúpol. Uviedla to dnes maďarská polícia, ktorá počas víkendu zadržala viac ako 500 migrantov po ich vstupe do krajiny.

To je takmer toľko ako za celý január, keď podľa oficiálnych štatistík policajti zatkli 550 osôb, poznamenala agentúra AFP.

Medzi zadržanými migrantmi stúpa podiel osôb pôvodom zo severnej Afriky, Kosova, Pakistanu, Haiti a Srí Lanky, ktorých šance na získanie azylu v Európskej únii sú veľmi malé, na rozdiel od utečencov zo Sýrie.

Nárast zaznamenaný maďarskou políciou sa zhoduje s piatkovým oznámením Rakúska, ktoré je pre migrantov hlavnou tranzitnou krajinou, že zintenzívni kontroly na svojich hraniciach a zavedie kvóty na uchádzačov o azyl. Následne niekoľko balkánskych krajín pritvrdilo svoje opatrenia.

Budapešti sa podarilo zastaviť príliv migrantov putujúcich cez Maďarsko ďalej na západ tým, že v septembri postavila plot na hranici so Srbskom, v októbri potom aj na hranici s Chorvátskom. Tým prinútila prúd migrantov presmerovať do Slovinska.

Ešte pred tým Maďarskom prešlo 300-tisíc utečencov. Tento príliv vyvrcholil 23. septembra, kedy do krajiny vstúpilo 10 046 utečencov. Po uzavretí hraníc sa v novembri cez plot dostalo len 270 ľudí.

Za nelegálne prekročenie hraničného plotu maďarská justícia od septembra stíhala celkom 1325 migrantov.

Maďarský premiér Viktor Orbán, označovaný za populistu a kritizovaný z cudziny za postavenie plotu, ohlásil plány na posilnenie hraníc krajiny. Maďarsko dalo najavo, že je v prípade potreby pripravené rýchlo uzavrieť svoje hranice s Rumunskom, ak by prúd utečencov zamieril cez túto krajinu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.