24.02.2016, 20:27

"Aj my sme boli utečenci." OSN ukazuje, že aj Česi a Slováci utekali z vlasti

Sami sme boli utečenci

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) spustil kampaň s názvom "Sami sme boli utečenci". V debate okolo migračnej krízy chce prostredníctvom príbehov ľudí utekajúcich z komunistického Československa upozorniť, že keď sa ľudia snažia zachrániť svoje životy a svojich blízkych, nemajú na výber.

Hlavnou súčasťou kampane je minútový televízny spot, ktorý rekonštruuje útek Jozefa Hlavatého. Ten v osemdesiatych rokoch preletel hranice do Rakúska na vlastnoručne postavenom rogale sa trojročným synom na chrbte. V réžii Martina Krejčího sa v hlavných úlohách objavia Adam Kraus a Jana Krausová.

"Buď život, alebo smrť. A buď obaja, alebo nikto. To bolo jediné, na čo som myslel," vysvetľuje obrazovo pútavý spot komentár ústami Hlavatého.

Kampaň sa objaví aj v rádiu a zahŕňa aj tlačenej inzeráty. Tie podľa UNHCR rozprávajú príbeh Ruda Krejčího, ktorého otec prepašoval za hranice v truhle zahrabanej vo vagóne plnom uhlia, a Roberta Ospalda, ktorý sa dostal von po drôtoch vysokého napätia.

UNHCR kampaňou reaguje na aktuálne debaty okolo migračnej krízy. "V nedávnej minulosti bolo veľa Čechov utečencami, dnes hľadajú bezpečie ľudia z iných častí sveta. Rovnako tak, ako Čechom poskytli v minulosti šľachetne útočisko iné štáty, teraz majú Česi šancu pomôcť ostatným," uvádza sa v tlačovej správe.

Úrad vzbudil v januári pozornosť inou kampaňou reagujúcou na situáciu s utečencami. Spolu s organizáciou META pripravil vzdelávacie materiály pre základné a stredné školy, ktoré okrem iného stavali žiakov do úlohy utečencov. Česká ministerka školstva Kateřina Valachová sa od kampane dištancovala.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.