StoryEditor

Pilot: Bushov ochrankár sa správal podozrivo

03.01.2002, 23:00

Pilot, ktorý nariadil príslušníkovi americkej tajnej služby arabského pôvodu (člena ochranky prezidenta Georgea W. Busha), aby počas vianočného dňa opustil lietadlo spoločnosti American Airlines (AA), konal podľa vlastných slov "v najlepšom úmysle," aby nedošlo k ohrozeniu posádky. Informovala o tom americká televízna spoločnosť CNN odvolaním na internú správu spoločnosti. Pilot údajne plánuje na agenta podať sťažnosť za zneužitie právomocí.
Arabský Američan, agent tajnej služby, predtým pilota obvinil, že išlo o rasovo motivovaný čin. Jeho právnik pritom v stredu vyhlásil, že nemenovaný agent zvažuje, ako sa proti jeho konaniu brániť právnymi prostriedkami. Incident sa odohral na palube lietadla American Airlines na letisku Baltimore -- Washington, pričom agent smeroval do Texasu, kde mal byť členom ochranky amerického prezidenta Busha počas vianočných sviatkov.
Pasažier, ktorý v lietadle sedel pri agentovi, spolusediaceho podporil. Rada pre americko-islamské vzťahy (CAIR) od neho totiž dostala e-mail, ktorý označil konanie posádky lietadla ako očividne rasistické. "Vykopli ho z lietadla kvôli rase," citovala CAIR pasažiera. Podľa internej správy AA však pilot začal konať až po tom, ako ho letušky upozornili na podozrivé správanie pasažiera. Posádka v jeho príručnej batožine tiež spozorovala knihy, ktoré podľa nich boli napísané arabsky. Keď sa pasažier vrátil, pilot sa rozhodol skontrolovať jeho doklady, ktoré musia so sebou nosiť príslušníci vyšetrovacích a bezpečnostných orgánov. "Formulár bol nečitateľný, lebo išlo iba o kópiu a chýbali v ňom položky," napísal pilot v správe. Ozbrojený agent potom dvakrát prišiel s novým formulárom, ktoré však taktiež neboli vyplnené správne. Agent sa pritom údajne správal nervózne. "Po troch zle vyplnených formulároch a jeho správaní som si musel byť stopercentne istý jeho poverovacími dokumentmi," tvrdí pilot. Agent sám mal pritom podľa ďalšej nezávislej správy priznať, že ich nevyplnil náležite. Etnický pôvod nemal s incidentom nič spoločné, vyhlásil hovorca AA Todd Burke, ktorý sa mu zároveň ospravedlnil za spôsobené nepríjemnosti. Agent si však myslí, že neurobil nič, čo by mohlo vyvolať pochybnosti o jeho úmysloch a tvrdí, že ani jeho knihy neboli písané v arabčine, pretože písať ani čítať v tomto jazyku nevie. George W. Bush sa pritom nechal počuť, že ak sa ukáže, že incident bol rasovo motivovaný, bude "čertovsky rozhnevaný." Agentovi sa nakoniec na Bushov ranč podarilo dostať iným lietadlom a prezident zdôraznil, ako je "hrdý na to, že stál po jeho boku".

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. jún 2022 11:47