Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2021, 08:53

Z Česka hlásia nárast počtu nových prípadov, majú ich najviac za posledný týždeň

Variant koronavírusu delta už v drvivej väčšine nahradil britský variant, čo znamená, že v Česku hrozí rýchlejší prenos infekcie.

Z Česka hlásia nárast počtu nových prípadov, majú ich najviac za posledný týždeň
Zdroj: TASR/AP

Česko má za utorok 252 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za posledný týždeň. Viac pozitívnych prípadov bolo naposledy minulý utorok, keď bolo nakazených 301 ľudí.

V tento aktuálny utorok bolo o 48 pozitívnych prípadov viac než v pondelok, zosumarizoval v stredu portál Novinky.cz.

​Reprodukčné číslo R oproti utorku kleslo približne o stotinu, jeho aktuálna hodnota je 0,85. Ide o najnižšie číslo od 27. júna. Reprodukčné číslo uvádza, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný.

Variant koronavírusu delta už v drvivej väčšine nahradil britský variant, čo znamená, že v Česku hrozí rýchlejší prenos infekcie, píšu Novinky.cz.

Českí zdravotníci v pondelok prekročili hranicu desiatich miliónov podaných dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Dostatočnú ochranu pred ťažkým priebehom alebo hospitalizáciou má už viac než 4,6 milióna obyvateľov ČR, teda približne 43 percent z 10,7 milióna obyvateľov.

Do konca roka má prísť podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha ešte desať miliónov dávok, časť z nich bude pripravená aj na prípadné očkovanie treťou dávkou. Zatiaľ však platí, že nikto nevie, či a kedy to bude potrebné. Klinická skupina by sa k tomu podľa premiéra Andreja Babiša mala vyjadriť do konca augusta.

"Smerujeme k tomu, že pravdepodobne ľudia po transplantáciách, chronickí pacienti alebo starší ľudia by mohli byť očkovaní, ale nie je to rozhodnuté," povedal v utorok Babiš na tému tretej dávky. Česko podľa Vojtěcha čaká aj na stanovisko medzinárodných úradov, napríklad Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.