Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2021, 21:28

Vakcíny proti covidu zachránili v Anglicku 60-tisíc životov, tvrdí vládny expert

Británia sa radí ku krajinám s najvyšším podielom zaočkovaných obyvateľov, aspoň jednu dávku vakcíny tu dostalo skoro 90 percent dospelých.

Vakcíny proti covidu zachránili v Anglicku 60-tisíc životov, tvrdí vládny expert
Zdroj: TASR/AP

Vakcináciou proti covidu-19 sa v Anglicku predišlo asi 60-tisíc úmrtiam. V rozhlasovom rozhovore to dnes uviedol zdravotnícky expert britskej vlády Jonathan Van-Tam, ktorý hovoril o "skutočne obrovskom" úspechu.

Spravodajca BBC však v komentári poznamenáva, že uvedený počet údajne zachránených životov je mierne prehnaný.

Van-Tam vychádza totiž z analýzy úradu pre verejné zdravie Public Health England, ktorá hľadala odpoveď na otázku, koľko úmrtí po nákaze koronavírusom by nastalo bez vakcín a zároveň bez zavedenia nových protiepidemických reštrikcií.

"Nemalo by však byť prekvapením, že takýto model naznačuje, že vakcíny mohli len v Anglicku zachrániť desaťtisíce životov," hodnotí analytik BBC Robert Cuff. Dodal, že aj pri prostej aplikácii minulého podielu smrteľných prípadov na počet nákaz zaznamenaných v tomto roku by mohol rozdiel v počtoch úmrtí byť v tisícoch.

Podľa RP pritom vakcinácia zabránila asi 22 miliónom infekcií vírusom SARS-CoV-2. Van-Tam o odhadoch informoval v diskusnej relácii stanice Radio 1, do ktorej sa zapájali aj ľudia, ktorí vyjadrovali obavy z očkovania proti covidu-19.

Poradca vlády vo vysielaní okrem iného povedal, že čím viac obyvateľov bude zaočkovaných, tým nižšia bude pravdepodobnosť nového "lockdownu".

Británia sa radí ku krajinám s najvyšším podielom zaočkovaných obyvateľov, aspoň jednu dávku vakcíny tu dostalo skoro 90 percent dospelých, zatiaľ čo očkovanie má ukončených 71,4 percenta dospelej populácie.

Spojené kráľovstvo svoju očkovaciu kampaň začalo už v prvej polovici decembra potom, čo ako prvá krajina na svete povolila nasadenie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Krajina s viac ako 65 miliónmi obyvateľov zaznamenala od začiatku pandémie na 129 500 úmrtí, ktoré nastali najneskôr 28 dní po pozitívnom teste na koronavírus. Na úmrtných listoch sa covid-19 v Británii objavil medzi príčinou smrti vo viac ako 153-tisíc prípadoch.

V poslednej dobe počty hlásených úmrtí spojených s koronavírusom opäť rastú v nadväznosti na novú vlnu nákazy. Obete však nepribúdajú zďaleka tak rýchlo ako pri predchádzajúcich vlnách epidémie, navyše počty infekcií niekoľko posledných dní klesajú.

Dnes Británia oznámila 31 117 nových prípadov, čo je skoro o 9-tisíc menej ako pred týždňom. Zároveň prvýkrát za posledný mesiac klesla bilancia nemocničných pacientov s koronavírusom, ktorá je tesne nad 6-tisíc. Na vrchole zimnej vlny epidémie registrovala Británia skoro 40-tisíc hospitalizovaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.