StoryEditor

Powell: Bush zvažuje voči Iraku všetky možnosti

07.02.2002, 23:00

Napriek tomu, že USA ešte stále nezískali dostatočnú podporu na prípadnú vojenskú akciu proti Iraku, šéf americkej diplomacie Colin Powell v stredu vyhlásil, že Bushova administratíva vážne zvažuje možnosť zbavenia Saddáma Husajna moci. Podľa Powellových slov má prezident na stole množstvo návrhov, ktoré by mohli znamenať zmenu režimu v Bagdade, no priznal, že USA možno budú musieť konať samy bez podpory spojencov. Informovala o tom americká televízna stanica MSNBC.
Americký prezident George W. Bush vo svojom minulotýždňovom prejave o stave únie označil Irak spolu s Iránom a Severnou Kóreu ako súčasť "osi zla", pretože vyvíjajú zbrane hromadného ničenia. Jeho slová sa stretli v spomínaných troch krajinách s ráznym odmietnutím. Bushova vláda je odhodlaná irackého prezidenta Saddáma Husajna prinútiť, aby povolil zbrojným inšpektorom OSN po štyroch rokoch návrat do Bagdadu a naďalej ho obviňuje zo snahy vyvíjať jadrové, biologické a chemické zbrane. Powell vyhlásil, že neochota Iraku prinútila Busha zvažovať "tie najvážnejšie možnosti reakcie, ktoré si môžete predstaviť". Minister zahraničných vecí USA sa k tejto háklivej téme vyjadril pred Výborom Snemovne reprezentantov pre medzinárodné vzťahy.
Väčšina arabských krajín a niektorí spojenci USA v Európe však Busha vyzývali na zdržanlivý postoj voči Bagdadu a vystríhali ho pred vojenskou akciou. A ak v boji proti bývalému afganskému vládnemu hnutiu Taliban a teroristickej sieti Al-Kajdá v Afganistane, bola protiteroristická koalícia jednotná, v prípade Iraku to tak nie je. Podľa najvyšších predstaviteľov arabských krajín totiž Saddám Husajn podobným spôsobom Washington nevyprovokoval.
Biely dom preto možno bude musieť konať sám, čo priznal aj samotný Powell: "Zmenu režimu budú možno musieť Spojené štáty uskutočniť samy... Ako to spraviť? Nerád by som zachádzal do detailov tejto možnosti." Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet vyhlásil: "Vyjadrím sa jasne: Saddám zostáva hrozbou. Je odhodlaný obísť sankcie OSN, pokračovať vo vývoji zbraní hromadného ničenia a obnoviť silu svojich vojsk tak, aká bola pred vojnou v Perzskom zálive v roku 1991."
Powell pritom odmietol ponuku Iraku rokovať s OSN, pretože podľa neho niet o čom diskutovať. Na druhej strane však zdôraznil, že Bushova administratíva necháva otvorené dvere pre dialóg s Iránom, ktorý tiež patrí medzi štáty tzv. osi zla. USA už v minulosti Irán označili za krajinu podporujúcu medzinárodný terorizmus, ktorá sa snaží dodávať zbrane Palestínčanom. Najnovšou provokáciou pritom podľa ministra zahraničných vecí USA je pokus Iránu zasahovať do vnútorných záležitostí Afganistanu a jeho dočasnej vlády.

21. máj 2022 00:59