Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2016, 12:52

Rešpektovanie podmienok a žiadne vydieranie. Juncker poslal tvrdý odkaz Turecku

Rešpektovanie podmienok a žiadne vydieranie. Juncker poslal tvrdý odkaz Turecku
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes vyhlásil, že Európska únia očakáva, že Turecko bude rešpektovať všetky podmienky stanovené pre bezvízové cestovanie jeho občanov. A odmietol vyhrážky Ankary - ako ich sám nazval.

Juncker na summite skupiny krajín G7 v japonskom turistickom stredisku Ise-Šima povedal: "Očakávame, že Turecko sa bude držať svojich záväzkov."

Turecko musí splniť 72 podmienok, aby dosiahlo uvoľnenie vízového režimu pre svojich občanov. Prezident Recep Tayyip Erdogan napríklad odmieta zmeniť protiteroristické zákony, čo je jedna z podmienok stanovených Európskou úniou.

Ponuka EÚ na uvoľnenie vízovej povinnosti je súčasťou dohody, ktorá má presvedčiť Turecko, aby zastavilo prúd migrantov prichádzajúcich do Európy. Erdogan vyhlásil, že táto dohoda stroskotá, ak Európania nezrušia Turkom vízovú povinnosť.

Juncker zdôraznil, že "vyhrážky nie sú najlepším diplomatickým nástrojom, aký môže človek použiť - takže by ich mal prestať používať, lebo neprinesú vôbec žiaden výsledok".

Summit skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) sa venuje okrem ekonomiky a obchodu aj krízam, klimatickej zmene a boju proti terorizmu. Koná sa do piatka 27. mája a opäť bez Ruska, ktoré bolo zo skupiny ako jej ôsmy člen vylúčené po anexii Krymu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.