Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2016, 10:12

Opustenie únie je len jednou z možností. Zástanci brexitu ustupujú od svojich argumentov

Počas kampane odporcovia európskej integrácie protestovali proti prisťahovalcom, voľnému pohybu osôb a nákladom na britské členstvo v EÚ.

Opustenie únie je len jednou z možností. Zástanci brexitu ustupujú od svojich argumentov
Zdroj: Reuters

Organizátori kampane za odchod Británie z Európskej únie pomaly začínajú ustupovať od svojich kľúčových tvrdení, ktorými podporili ťaženie proti Bruselu. Napísal to v komentári britský denník The Guardian.

Len niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dištancoval od tvrdenia, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do únijnej pokladnice, môžu byť využité na podporu britského zdravotníctva.

Konzervatívny poslanec Daniel Hannan zase pripustil, že úroveň prisťahovalectva do Spojeného kráľovstva môže po brexite zostať rovnaká. "Úprimne povedané, ak ľudia hlasovali v domnení, že bude nulová imigrácia z EÚ, potom budú sklamaní," povedal Hannan.

Tábor odporcov EÚ pritom ako následky prisťahovalectva, tak i možnosť dotácií do zdravotníctva využíval ako kľúčovú súčasť svojej kampane.

Hannan povedal BBC, že status ľudí z krajín EÚ sa v Británii nezmení. Nikto vraj nepovedal, že v prípade odchodu z únie cudzinci Spojené kráľovstvo opustia. "Žiadame jedine o približnú kontrolu toho, kto do krajiny prichádza a v akom počte," povedal poslanec.

Iný konzervatívny poslanec Liam Fox spochybnil, že by bolo nutné aktivovať päťdesiaty článok Lisabonskej zmluvy, ktorý právne stanoví podmienky vystúpenia. "Pred referendom sa nahovorilo veľa rečí, o ktorých by sme sa mohli znovu zamyslieť. Aktivizácia článku 50 je jedna z nich," konštatoval Fox.

Pred týmto krokom by podľa neho bolo žiaduce vec premyslieť. "Vláda by mala zvážiť, o čo chce vlastne usilovať a v akom časovom rozpätí," citoval The Guardian konzervatívneho zastupiteľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.