StoryEditor

Základne zostanú v Nemecku

29.12.2003, 23:00
Autor:
inkink

Napriek plánom na prebudovanie štruktúry amerických vojenských síl v zahraničí všetko nasvedčuje tomu, že hlavné vojenské základne USA v Európe aj naďalej zostanú v Nemecku. Komplexný materiál síce americká vláda zatiaľ nepredložila, ale na základe prvých rokovaní so spojencami je zrejmé, že väčšina zo 70 000 amerických vojakov v Nemecku zostane.
Vyplýva to tiež z rozhovorov, ktoré v polovici tohto mesiaca viedol v Berlíne námestník ministra zahraničných vecí USA Marc Grossmann. Podľa informácií, ktoré má Handelsblatt k dispozícii, určite zostane zachovaná letecká základňa v Ramsteine. Rovnako predmetom diskusie nie je cvičný priestor Grafenwöhr v Bavorsku ani stuttgartská centrála amerických vojenských síl v Európe. Do modernizácie zariadení v Grafenwöhre smerovali v tomto roku niekoľkomiliónové americké investície.
Pentagón už v novembri predložil predbežnú koncepciu, ktorej autori zavrhli stiahnutie amerických vojakov z Nemecka. Ako dôvod uvádzali, že premiestnenie rozsiahlych, už vybudovaných technických zariadení do iných štátov, by bolo neúmerne nákladné. Americká vláda vtedy tiež potvrdila, že akékoľvek rozhodnutia v tomto smere prijme len po konzultácii so spojencami.
Počas irackej vojny kolovali špekulácie, že americká vláda hodlá presunutím vojenských základní Nemecko "potrestať" za jeho odpor proti útoku. Naopak, pre niektoré východoeurópske krajiny to zase mala byť politická odmena.
Predpokladá sa, že budúcnosť vojenských základní USA v Nemecku bude jedným z rokovacích bodov rozhovorov kancelára Gerharda Schrödera v USA v prvom štvrťroku 2004. Diplomati považujú kancelárovo stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom už za isté. Do úvahy prichádza napríklad mesto Jackson v štáte Mississippi, kde 1. marca otvoria reprezentatívnu výstavu barokového umenia z drážďanských zbierok. Pre Busha je miesto schôdzky prijateľné aj preto, že guvernérom tohto štátu je jeho blízky priateľ a navyše tu republikáni práve v marci Busha potvrdia ako kandidáta prezidentských volieb.
Obaja štátnici sa naposledy stretli na tohtoročnom Valnom zhromaždení OSN. Odvtedy sa obe strany usilujú o normalizáciu vzájomných vzťahov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. december 2022 11:58