StoryEditor

Optimizmus nemeckej diplomacie

21.11.2004, 23:00
Autor:
inkink
Cieľu získať kreslo stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN je dnes Nemecko opäť o krôčik bližšie. Komisia expertov, ktorú ustanovil generálny tajomník OSN Kofi Annan, totiž pripravuje dva návrhy na reformu tejto univerzálnej svetovej organizácie, pričom požiadavku na rozšírenie rady obsahujú oba. Príslušnú správu komisia zverejní 2. decembra.

Cieľu získať kreslo stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN je dnes Nemecko opäť o krôčik bližšie. Komisia expertov, ktorú ustanovil generálny tajomník OSN Kofi Annan, totiž pripravuje dva návrhy na reformu tejto univerzálnej svetovej organizácie, pričom požiadavku na rozšírenie rady obsahujú oba. Príslušnú správu komisia zverejní 2. decembra. Rada má v súčasnosti 15 členov, z toho piatich stálych.
Prvá alternatíva komisie vychádza z talianskych predstáv a počíta s rozšírením Bezpečnostnej rady o niekoľko ďalších nestálych členov, ktorí by sa obmieňali každé dva, resp. každých päť rokov. Druhá alternatíva zohľadňuje návrhy Nemecka i ďalších štátov a akceptuje rozšírenie BR OSN o päť alebo šesť ďalších stálych členov, ako aj o ten istý počet členov nestálych.
Prvú alternatívu však už odmietol pomerne veľký počet štátov. Berlín preto zastáva názor, že druhý model je potvrdením oprávnenosti nemeckých ambícií. Nemecko, Brazília, India a Japonsko sa dohodli, že sa budú spoločne usilovať o získanie kresiel stálych členov rady.
Za rozhodujúcu okolnosť považujú presné stanovenie ďalšieho postupu medzinárodného spoločenstva po uverejnení návrhov. Či sa reforma naozaj uskutoční, bude jasné zrejme už v prvej polovici budúceho roka. V septembri si totiž Organizácia Spojených národov slávnostne pripomenie 60. výročie vzniku a predpokladá sa, že Kofi Annan bude chcieť túto príležitosť využiť na prezentáciu rozsiahlej medzinárodnopolitickej iniciatívy, pri ktorej by eventuálny spor okolo BR OSN mohol len škodiť. Jej obsahom budú pravdepodobne ciele svetového spoločenstva pre nové tisícročie, ako aj plán boja proti chudobe. Okrem toho v júni bude Valné zhromaždenie OSN voliť svojho nového predsedu. Pozorovatelia usudzujú, že terajší predseda -- gabunský diplomat Ping -- sa bude snažiť o to, aby vlastné účinkovanie na tomto poste zavŕšil práve úspešnou reformou.
Nemecká vláda okrem toho dúfa, že aj Afričania sa zhodnú na jednom či dvoch kandidátoch. Prevláda názor, že podpora afrických štátov bude pre reformu rozhodujúca. OSN má dnes 191 členov a na presadenie zmien je nutná dvojtretinová väčšina. Zo spomínanej štvorice kandidátov by sa tak podľa želania Berlína mala stať pätica. Piatym členom by bol práve niektorý africký štát. V diplomatických kruhoch sa pritom za favorita považuje Južná Afrika a Egypt. Ambície v tomto smere však už ohlásila aj Nigéria. Tieto krajiny sa zatiaľ cítia viazané uznesením Africkej únie, podľa ktorého má kontinent bojovať o dve miesta. Tie by potom 55 afrických štátov obsadzovalo rotačným spôsobom. Je možné, že účastníci decembrového rokovania Africkej únie uvedené rozhodnutie zmenia.
Pravda, ani schválenie v pléne nebude ešte automaticky znamenať prijatie zmien. Ak by totiž ratifikáciu dokumentu potom odmietol niektorý z terajších stálych členov BR OSN, reforma by stroskotala -- ale napríklad Francúzsko, Veľká Británia a Rusko sa už vyslovili za členstvo Nemecka. Aj súhlas USA a Číny sa považuje za istý, ak reformu naozaj schváli dvojtretinová väčšina. (hn/gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. november 2022 08:07