Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2004, 00:00

Atentát na autobus v Jeruzaleme

Najmenej sedem ľudí včera zahynulo a ďalších asi 60 utrpelo zranenia, keď samovražedný útočník v Jeruzaleme vyhodil do vzduchu preplnený autobus.
K explózii došlo počas rannej dopravnej špičky na rušnej križovatke v blízkosti hotela Inbal, kde sa malo konať stretnutie lídrov významných amerických židovských organizácií. K útoku sa prihlásila palestínska militantná organizácia Brigády mučeníkov al-Aksá. Palestínska samospráva útok odsúdila a vyhlásila, že svet by mal zintenzívniť úsilie vedúce k ukončeniu viac než tri roky trvajúcich násilností. Naposledy došlo k samovražednému útoku v Jeruzaleme 29. januára, keď bolo pri výbuchu v autobuse zabitých 11 ľudí.
Krátko pred útokom začal Izrael odstraňovať časť kontroverzného bezpečnostného oplotenia na západnom brehu rieky Jordán. Stalo sa tak deň pred zasadnutím Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, ktorý má rozhodnúť o legalite tohto projektu. Civilné pracovné čaty začali s použitím nožníc na prestrihávanie drôtov odstraňovať osemkilometrový úsek plota vybaveného elektronickými senzormi, oddeľujúci palestínsku dedinu Baka al-Šarkíja od zvyšku západného brehu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.