Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2016, 21:48

Biden vyjadril sústrasť pozostalým obetí bombardovania NATO

Americký viceprezident je na návšteve Balkánu. Pri tejto príležitosti vyjadril sústrasť pozostalým po bombardovaní v 90-tych rokoch.

Biden vyjadril sústrasť pozostalým obetí bombardovania NATO

Americký viceprezident Joe Biden dnes počas návštevy Belehradu vyjadril sústrasť rodinným príslušníkom obetí vojnových konfliktov na Balkáne vrátane tých, ktorí prišli o život počas náletov NATO na Srbsko v roku 1999. Informovala o tom agentúra AP.

"Chcel by som pripojiť svoje vyjadrenie sústrasti rodinám tých, ktoré prišli o život počas vojen v 90. rokoch vrátane tých, ktorí zahynuli v dôsledku kampane NATO," povedal Biden po rokovaní so srbským premiérom Aleksandarom Vučičom.

V čase balkánskych vojen bol Biden ako americký senátor rozhodným zástancom vzdušnej intervencie NATO vo vtedajšej Zväzovej republike Juhoslávia, ktorá mala za cieľ zastavenie násilia zameraného proti kosovským Albáncom.

Mnoho jaziev a rán

Biden počas dnešnej návštevy Belehradu pripustil, že regionálne napätie v tejto oblasti doposiaľ pretrváva.

"Spojené štáty a Srbsko sa prirodzene nezhodnú na každej otázke, a po 90. rokoch ostalo stále mnoho jaziev a rán," povedal Biden, ktorý sa počas svojho pobytu v Srbsku stretol aj s prezidentom Tomislavom Nikoličom.

Navštívil aj Kosovo

Americký viceprezident v Belehrade podporil európske ambície Srbska a zdôraznil, že posun tejto balkánskej krajiny smerom k členstvu v EÚ je aj "v záujme USA".

Ešte vo večerných hodinách potom odcestoval na návštevu Kosova, kde bude v stredu rokovať s tamojšími predstaviteľmi. Očakáva sa, že počas pobytu v Prištine bude Biden vyzývať na zintenzívnenie boja proti rozšírenej korupcii a za implementáciu dohôd, ktorých cieľom je obnovenie diplomatických vzťahov medzi Kosovom a Srbskom.

Jednu z ulíc v kosovskej metropole Priština pomenujú v stredu po Bidenovom zosnulom synovi ako prejav uznania za viceprezidentovu podporu kosovského boja za nezávislosť od Srbska. Srbsko doposiaľ neuznalo samostatnosť Kosova, jednostranne vyhlásenú v roku 2008.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.