Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2016, 11:35

Parížske úrady evakuujú migrantov. Bivakujú v stanoch pri stanici Stalingrad

Utečenci pochádzajú prevažne zo Sudánu, Afganistanu a Eritrey. Je medzi nimi veľa rodín s deťmi.

Parížske úrady evakuujú migrantov. Bivakujú v stanoch pri stanici Stalingrad
Zdroj: Reuters

Francúzske úrady za pomoci početných policajných síl začali dnes ráno na severe Paríža evakuovať improvizovaný tábor s najmenej 1500 prisťahovalci z Afriky a Ázie. Migranti, medzi ktorými je veľa rodín s deťmi, budú rozmiestnení v päťdesiatke ubytovacích stredísk hlavne v okolí metropoly, uviedla vláda. Zákrok zdôvodnila zlými hygienickými podmienkami v nepovolenom táborisku.

Vysídlenci prevažne zo Sudánu, Afganistanu a Eritrey prichádzali do tábora postupne od polovice augusta. Žili natlačení v stanoch či len na starých matracoch a bez riadneho sanitárneho zázemia. "Je tu veľa rodín s deťmi, viac ako obvykle. Samozrejme o ne bude postarané," uistila ministerka pre bývanie Emmanuelle Cosseová, ktorá na mieste sledovala odchod prvých autobusov s migrantmi.

V severnej chudobnejšej oblasti Paríža, kde žije mnoho obyvateľov afrického a arabského pôvodu, sa od júna 2015 vytvorilo viacero podobných prisťahovaleckých táborov, ktoré úrady vždy nakoniec evakuovali. Tábor, ktorý úrady evakuujú, sa nachádza v blízkosti zastávky metra Stalingrad.

V tábore v minulosti prepukli násilnosti

S cieľom zabrániť ďalším podobným "nedôstojným" táborom sa parížska radnica rozhodla otvoriť v polovici októbra zvláštne stredisko humanitárnej pomoci. Úrady tam budú zvážať všetkých nových migrantov a niekoľko dní sa o nich starať, potom ich budú rozmiestňovať do ubytovacích centier v rôznych častiach Francúzska.

Imigranti podľa komentárov vítajú pomoc francúzskych úradov, ale nepáči sa im, že bývajú často posielaní ďaleko od prístavného mesta Calais na severe krajiny. Väčšina z nich totiž neusiluje o azyl vo Francúzsku, ale chce sa dostať do Británie. Briti však posilňujú opatrenia proti nekontrolovanému prekračovaniu Lamanšského prielivu migrantmi, ktorých počet tak vo Francúzsku stále rastie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.