Vláda v Londýne chce v súvislosti s odchodom Británie z Európskej únie zvýšiť počet britských lekárov v štátnom zdravotníctve. Cieľom je nahradiť zahraničných pracovníkov, ktorí sú teraz pre chod systému potrební.
Povedal to dnes britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt. Od roku 2018 by podľa neho malo ročne študovať medicínu o 1500 Britov viac ako teraz.
25 percent cudzincov
Vláda má snahu, aby zdravotný systém (National Health Service; NHS) bol sebestačný, čo sa týka lekárov, zdôraznil minister. Nechce preto, aby bol systém závislý na zahraničných odborníkoch, predovšetkým európskych, ktorí predstavujú 25 percent zdravotníckeho personálu.
"Chceme, aby v NHS pracovalo viac britských lekárov, zdravotníkov a zdravotných sestier," zhrnula zámer premiérka Theresa Mayová, ktorú cituje agentúra AFP.
Zámer pod paľbou kritiky
Nový plán vyvolal kritiku napríklad hlavných lekárskych odborov BMA, podľa ktorých "uzavretie britských hraníc a zastavenie príchodu zahraničných lekárov by bolo zlou správou pre kvalitu (zdravotnej) starostlivosti" v Británii.
"Myšlienka, že v otázke zdravotníckeho personálu môžeme byť sebestační, je smiešna. NHS bez voľného pohybu osôb (v rámci EÚ) mieri ku katastrofe," varovala poslankyňa opozičných labouristov Diane Abbottová. Zámer vlády hneď odsúdila aj škótska prvý ministerka Nicola Sturgeonová.