Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2016, 10:27

Spojené štáty podniknú odvetný kybernetický útok na Rusko, tvrdí americká televízia

Televízia NBC citovala nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: TASR/AP

Americká vláda zvažuje, že podnikne rozsiahlu "kybernetickú operáciu" proti ruskému vedeniu, ktorá by mala byť odvetou za údajné hakerské útoky Moskvy, označované za spôsob ovplyvňovania kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Televízna stanica NBC to uviedla v piatkových správach, ktoré vychádzali z vyjadrení nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb.

Ústrednej spravodajskej službe (CIA) bola podľa nich adresovaná požiadavka, aby navrhla Bielemu domu možnosti takéhoto zásahu proti Kremľu, podrobnosti však zatiaľ neprezradili. Uvedená služba údajne už "začala otvárať kybernetické dvere, vyberať ciele a robiť iné prípravy na operáciu". Bývalí spravodajskí agenti uviedli, že CIA zhromaždila "veľké množstvo dokumentov, ktoré by mohli odhaliť nechutnú taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina".

Bývalý admirál James Stavridis povedal, že USA by mali zaútočiť na schopnosť Ruska cenzurovať internetovú komunikáciu a odhaliť finančné praktiky Putina i jeho spoločníkov.

Americký viceprezident Joe Biden sa v piatkovom vysielaní NBC vyjadril, že Washington pošle "odkaz" Putinovi - urobí to však "v čase podľa vlastného výberu a za okolností, ktoré budú mať najväčší dosah". Na otázku, či sa o tom dozvie americká verejnosť, odpovedal slovami, že "hádam nie".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.