12.01.2017, 08:00

Múr na hraniciach s USA nezaplatíme, odmietol mexický prezident

Múr na hraniciach s USA nezaplatíme, odmietol mexický prezident
Zdroj: Reuters

Mexiko za protiimigračný múr vybudovaný Spojenými štátmi na hraniciach oboch krajín nezaplatí. Vyhlásil to mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Reagoval na stredajšie vyjadrenie nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, že počíta s mexickou úhradou nákladov za stavbu hraničného múru.

"Je zrejmé, že s budúcou americkou vládou máme nejaké rozpory, napríklad ohľadom múru, za ktorý Mexiko samozrejme nezaplatí," povedal na stretnutí so zahraničnými diplomatmi podľa agentúr najvyšší mexický predstaviteľ. Uistil, že napriek tomu sa bude snažiť o dobré vzťahy so Spojenými štátmi.

Mexiko za protiimigračný múr vybudovaný na hraniciach s USA zaplatí daňami alebo hotovosťou, zdôraznil Trump na svojej prvej tlačovej konferencii od novembrového zvolenia. Rokovania s Mexikom, ktoré si vraj váži, začnú bezprostredne po inaugurácii, ktorá prebehne 20. januára.

So stavbou vraj zvolený prezident nemieni váhať. "Mohol by som čakať rok či poldruha, ako dokončíme rokovania s Mexikom, ktoré začnú hneď po inaugurácii. Ale ja čakať nechcem," vyhlásil Trump. "Mexiko nám nejakým spôsobom (náklady) nahradí," je presvedčený budúci prezident.

Múr na hraniciach s Mexikom bola jedným z hlavných tém Trumpovej volebnej kampane. Budúci prezident pôvodne tvrdil, že nepriestupný dvojmetrový múr bude vybudovaná po celej dĺžke hraníc. Neskôr pripustil, že hranicu môžu na niektorých miestach miesto múru chrániť elektronické prostriedky a že mexická vláda za stavbu múru môže zaplatiť neskôr.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.