Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2017, 21:45

Vo Washingtone protestujú státisíce ľudí, pochod musel zmeniť trasu

Ľudia vyjadrujú nespokojnosť v novým americkým prezidentom.

Vo Washingtone protestujú státisíce ľudí, pochod musel zmeniť trasu
Zdroj: Reuters

Státisíce ľudí sa dnes zišli v parku National Mall pred washingtonským Kapitolom, aby vyjadrili svoj protest proti novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. K takzvanému Pochodu žien sa pridali demonštranti aj v mnohých mestách USA a sveta.

Park National Mall zaplnili Trumpovi odporcovia - ženy aj muži - v ružových čiapkach s transparentmi vyjadrujúcimi nesúhlas s vyjadreniami a politikou nového prezidenta. Masové protestné zhromaždenie sa uskutočnilo len deň po Trumpovej slávnostnej inaugurácii pred Kapitolom.

Pochod podporila aj Clintonová

Organizátori pôvodne očakávali zhruba 250-tisíc účastníkov, potom však svoju predpoveď zvýšili na vyše pol milióna. Priveľký počet demonštrantov dokonca znemožnil pôvodný plán spoločného pochodu k Bielemu domu. Účastníkov napokon vyzvali, aby sa na trasu vydali postupne po skupinách a alternatívnymi trasami.

Washingtonský Pochod žien podporila aj Hillary Clintonová, ktorú vo vlaňajších prezidentských voľbách porazil Donald Trump. Súdiac podľa vyťaženosti washingtonského metra sa dnes po americkej metropole v súvislosti s protestom pohybovalo výrazne viac ľudí než v deň Trumpovej inaugurácie.

Protesty aj v iných mestách

Podobné antitrumpovské zhromaždenia sa konali aj iných veľkých mestách USA vrátane Chicaga, Bostonu, Seattle a Los Angeles.

Akcia Pochod žien bola pôvodne naplánovaná ako jediný pochod vo Washingtone, postupne sa však rozšírila až na približne 670 zhromaždení vo všetkých štátoch USA a v 58 krajinách sveta. Očakáva sa, že celkový počet účastníkov globálne prevýši dva milióny.

Organizátori chcú vyjadriť nesúhlas s protiženskými, rasistickými, homofóbnymi a nábožensky netolerantnými výrokmi, ktoré podľa nich charakterizovali Trumpovu predvolebnú kampaň.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.