Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2017, 00:00

K revolúcii ich dotlačili obrovské zápchy. Dubaj chce byť najinteligentnejším mestom sveta

Najbohatší emirát sa rozhodol riešiť problémy na cestách zavedením inteligentnej dopravy.

K revolúcii ich dotlačili obrovské zápchy. Dubaj chce byť najinteligentnejším mestom sveta
Zdroj: Dreamstime

„Takáto dopravná zápcha tu býva takmer každý deň. S tým nič nenarobíte, zostaneme tu minimálne dve hodiny,“ upokojuje ma dvadsiatnik Sálih v autobuse, ktorý sa pomalým tempom posúva po diaľnici zo Šardže do susedného Dubaja. Hoci oba emiráty delí od seba necelých 30 kilometrov, ktoré by sa v prípade voľnej cesty dali zvládnuť za necelú polhodinku, zvládnutie tejto trasy trvá často niekoľkonásobne dlhšie. Premávka na šesťprúdovej diaľnici je totiž plynulá len vo výnimočných prípadoch.

Projekty budúcnosti
Obrovské zápchy, ako aj pokračujúca masová výstavba celých obytných i komerčných štvrtí a raketové tempo, ktorým pribúdajú noví obyvatelia, sú hlavným dôvodom, prečo sa dubajskí šejkovia rozhodli s touto situáciou niečo urobiť. Riešenie má priniesť projekt takzvanej inteligentnej dopravy, teda súbor 34 opatrení, v rámci ktorých pomôžu plynulosti premávky nové technológie.

V najbohatšom zo Spojených arabských emirátov sa tak hovorí o bezpilotných dronoch, autobusoch a taxíkoch bez šoférov či o hypermoderných priechodoch pre chodcov. Problémy s nedostatkom parkovacích miest má zase obmedziť rozšírenie obchodov pri ceste. Ľudia už nebudú musieť zdĺhavo hľadať miesto na parkovanie. Cez internet si objednajú tovar, zastavia pri obchode, zamestnanci im naložia nákup do auta a ľudia bez zbytočného zdržiavania odídu. Celý nákup sa výrazne zrýchli a zjednoduší.

Novú Stratégiu inteligentnej dopravy pre roky 2017 až 2021 predstavil tento týždeň Cestný a dopravný úrad v Dubaji. Päťročný projekt, ktorý bude stáť desiatky miliárd dolárov, má za úlohu pripraviť pôdu pre razantné zmeny a zavedenie technológií budúcnosti do tohto sektora. Cieľom je dosiahnuť, aby do roku 2030 bola celá štvrtina cestnej dopravy v Dubaji autonó

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.