Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 13:22

Žiadna pomoc úradov. Ako prežívajú bezdomovci krutú zimu v Petrohrade?

Bezdomovci musia čeliť nielen mrazivým teplotám, ale aj ľadovému prístupu obyvateľov Petrohradu.

Žiadna pomoc úradov. Ako prežívajú bezdomovci krutú zimu v Petrohrade?
Zdroj: TASR/AP

Eduard Okunev žije už šesť rokov v uliciach Petrohradu. A aj keď sa môže chváliť tým, že je skúseným bezdomovcom, nikdy nemôže mať istotu, že v tomto ruskom meste s mrazivým počasím zimu prežije. "Ako prežiť na ulici, keď je 25 stupňov pod nulou? Bez pomoci hodných ľudí to nejde," vysvetľuje 43-ročný muž, ktorý sa ocitol na ulici po rodinných sporoch.

V zime síce nie je mínus 40 alebo 50 stupňov ako každoročne na Sibíri, ale vietor, ktorý fičí od mora, a vlhkosť vzduchu spôsobujú, že pocitová teplota je v bývalej metropole ruských cárov oveľa nižšia ako tá, ktorú ukazuje teplomer. Je teda oveľa ťažšie znášať mínus 15 alebo 20 stupňov v Petrohrade ako v Moskve, kde je zima suchá.

Večer teda Okunev nachádza útočisko vo vykurovanom stane, ktorý dáva bezdomovcom k dispozícii mimovládna organizácia Nočležka. Tá je jednou z mála, ktoré sa o bezdomovcov starajú. V Petrohrade, rovnako ako vo väčšine ruských veľkomiest, je málo súkromných i štátnych útulkov.

Len málo mimovládnych organizácií prichádza na pomoc ľuďom žijúcim na ulici, na rozdiel od toho, čo možno vidieť v krajinách ako je Francúzsko, kde je zvlášť v zime v pohotovosti celá sieť združení, upozorňuje agentúra AFP.

Zima ako najhorší zabijak

Okunev prichádza každý večer do štvrte na severe Petrohradu, aby strávil noc v teple, rovnako ako dvadsiatka jeho súputníkov v nešťastí. Väčšinou to sú muži a každý má karimatku, na ktorej spí. Ráno vypijú čaj, aby sa zahriali, a potom zase vyjdú do mrazivých ulíc.

Každý má svoju metódu, ako si nájsť teplý kútik. "Chodím na stanicu alebo hľadám nejakú pivnicu alebo pôjd, aby som nemusel byť vonku," hovorí Okunev, ktorý sa napriek ťažkým životným podmienkam starostlivo stará o svoj vzhľad.

Zima v Petrohrade zabíja rovnako ako všade v Rusku. Oficiálne štatistiky chýbajú, ale hovorkyňa Nočležky Vlada Gasnikovová uvádza, že vlani v Petrohrade zahynulo 1122 bezdomovcov, z toho polovica v zime.

Niektorí umierajú na podchladenie, iní na komplikácie spojené s chorobou. Mnohí tiež zahynú po konzumácii pančovaného alkoholu, ktorým sa zahrievajú a ktorý je oveľa lacnejší ako kvalitná vodka.

Bezdomovci v Rusku rovnako ako inde majú problémy s lekárskou pomocou, hľadaním práce alebo prístrešia. Nočležka ponúka bezdomovcom prespanie v teple v stane s 52 miestami, ale tiež im poskytuje právnu pomoc a hľadá im prácu či bývanie.

Nevyužité mestské byty

Okrem tejto organizácie sa v Petrohrade o bezdomovcov nikto nestará. Mesto má síce k dispozícii byty, ale tie sú vyhradené osobám s dokumentmi, ktoré sú úradne registrované. Tieto prístrešky v skutočnosti nikto nevyužíva.

Rovnako ako Eduard sa podľa Nočležky 40 percent ľudí ocitlo na ulici po rodinných konfliktoch. Každý piaty bezdomovec sa stal obeťou vydierania, 14 percent tvoria bývalí väzni a len tri percentá imigranti.

​"Zaobchádzajú s nami ako so zvieratami," hovorí 58-ročný Sergej Petrenko, ktorého vyhnali z jedného pôjdu. "Bol som tam dva týždne a nikoho som neobťažoval. Potom ma jeden z nájomníkov vyhodil na ulicu," sťažuje sa.

Podľa Sergeja Petrenka musia bezdomovci čeliť nielen mrazivým teplotám, ale aj ľadovému prístupu obyvateľov Petrohradu.

"Keď ste na ulici, je to vaša chyba. To si myslí väčšina ľudí," hovorí. "Samozrejme sa nájdu aj dobrí ľudia, ale väčšina s nami nechce mať nič spoločné," poznamenáva trpko. Sergejov život sa zastavil, keď sa ocitol na ulici. "Aké mám plány? Prežiť do konca zimy," hovorí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.