21.04.2017, 13:31

Juncker bude kvôli univerzite v Maďarsku hovoriť so Sorosom

Juncker bude kvôli univerzite v Maďarsku hovoriť so Sorosom
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa budúci štvrtok stretne s americkým miliardárom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, hovoriť spolu budú predovšetkým o terajšom politickom vývoji v Maďarsku. Novinárom to dnes povedala hovorkyňa komisie Mina Andreevová. Pripomenula, že komisia sa rôznymi aspektmi diania v Maďarsku zaoberala 12. apríla.

So Sorosom majú naplánované stretnutia tiež podpredsedovia komisie Frans Timmermans či Jyrki Katainen alebo eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová.

Európska komisia dala minulý týždeň najavo svoje znepokojenie nad krokmi maďarskej vlády, najmä nad sporným zákonom o vysokých školách. Kroky Budapešti podľa nej vyvolávajú pochybnosti, či sú v súlade s právom a spoločnými hodnotami Európskej únie.

Novela zákona o vysokých školách, voči ktorej sa v Budapešti aj inde v EÚ zdvihol odpor, je podľa komentárov cielene zameraná proti Stredoeurópskej univerzite (CEU). Tú v roku 1991 založil práve George Soros, teraz ostrý kritik vlády súčasného premiéra Viktora Orbána.

Rektor CEU Michael Ignatieff bude v Bruseli v pondelok a v utorok. Stretnúť sa má so zástupcami Európskej komisie aj europarlamentu, vystúpi tiež na konferencii usporiadanej bruselskú univerzitou.

Jednotlivé prípady možného porušenia únijných noriem chce komisia posúdiť do konca apríla a stretnutie so Sorosom je súčasťou tejto aktivity.

"Je to časť politického dialógu, ktorý sme oznámili v súvislosti s vývojom v Maďarsku. Sľúbili sme, že sa k tejto veci budeme vracať," vysvetlila totiž hovorkyňa.

Budúci týždeň v stredu sa aj eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos zíde s maďarskými ministrami vnútra a spravodlivosti Sándorom Pinterom a Lászlom Tröcsánym.

Maďarsko trvale odmieta v EÚ dohodnuté plány na prerozdelenie niektorých migrantov z Talianska a Grécka do ďalších krajín EÚ podľa kvót. A po kritike z minulého týždňa vyhlásil hovorca maďarskej vlády, že postup komisie súvisí práve s jej snahou prinútiť Budapešť prijať týchto žiadateľov o azyl.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.