Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2017, 07:55

Rusko chce, aby OSN vypracovala stratégie pre boj s dezinformáciami

Rusko chce, aby OSN vypracovala stratégie pre boj s dezinformáciami
Zdroj: TASR/AP

Rusko navrhlo, aby sekretariát OSN pre boj s falošnými správami a dezinformáciami vypracoval stratégie, ktoré by vyšli ako súčasť rezolúcií Valného zhromaždenia. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na zástupkyňu ruského ministerstva zahraničia Mariju Zacharovovú.

"Škody spôsobené dezinformáciami sú plne porovnateľné so škodami spôsobenými vírusovou epidémiou. Preto, rovnako ako v prípade akejkoľvek cezhraničnej pandémie, je potrebné vypracovať stratégie boja proti tejto hrozbe na národnej úrovni," povedala Zacharovová.

Ruská zástupkyňa tiež varovala pred bezprecedentnou hĺbkou a intenzitou problému. Novú krízu podľa nej vyvolala politická turbulencia a návrat mnohých štátov k praktikám informačnej vojny z čias studenej vojny. Médiá tak prechádzajú krízou dôvery verejnosti, ktorú spôsobil predovšetkým pokles profesionálnych štandardov a masový vznik falošných spravodajských webových stránok.

Zacharovová ďalej upozornila na úpadok slobody slova, nestrannosti a objektivity médií. Globálny informačný priestor sa podľa nej rozpadá na politicky angažované fragmenty.

Ruská armáda vo februári zriadila jednotky pre "informačné operácie", ktoré majú chrániť ruské národné záujmy pred kybernetickou propagandou. Podľa európskych a amerických špionážnych agentúr pritom práve falošné správy a útoky hackerov Rusko využíva, aby destabilizovalo západné spoločnosti a ovplyvňovalo voľby.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.