08.05.2017, 07:28 Aktualizované o 20:20, 07.05.2017

Definitívne výsledky: Macron Le Penovú prevalcoval, rekordný počet hlasov bol prázdny

Obyvatelia Francúzska vybrali hlavu štátu a zároveň jednu z najdôležitejších postáv svetovej politiky.

Konečné výsledky francúzskych prezidentských volieb potvrdili jasné víťazstvo liberála Emmanuela Macrona, ktoré už predtým uznala aj jeho súperka Marine Le Penová. Po sčítaní všetkých odovzdaných platných hlasov ich bývalý minister hospodárstva Macron získal 66,10 percent. Vyplýva to z informácií francúzskeho ministerstva vnútra. Krajne pravicovú političku podporilo 33,90 percent voličov.

Z približne 47 miliónov registrovaných voličov sa 25,38 percent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podľa agentúry Reuters ide o takmer rekordnú neúčasť. Rekordných 11,5 percent odovzdaných hlasov bolo buď prázdnych alebo poškodených.

Macron, ktorý bol vo svojich 39 rokoch zvolený do čela Francúzska, sa stane najmladším prezidentom tejto krajiny. Podľa francúzskeho portálu Libération bude aj najmladším prezidentom na svete.

​Macronovi už k víťazstvu blahoželali svetoví lídri ako nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump.

Macron sa dostal do popredia od roku 2014 ako minister hospodárstva vo vláde Françoisa Hollanda, z ktorej vlani v auguste odišiel, a s novozaloženým hnutím Vpred! (En Marche!) začal svoje víťazné ťaženie.

Za svojho pôsobenia vo vláde sa preslávil ochranárskym zákonom, namiereným proti lacnejšej pracovnej sile zo strednej a východnej Európy. V úrade ministra ale súčasne kritizoval francúzsky sociálny model.

Macron sa narodil 21. decembra 1977 v Amiens, študoval filozofiu na parížskej univerzite Nanterre a v roku 2004 absolvoval prestížnu Národnej školu pre správnych úradníkov (ENA). Začal pracovať ako investičný bankár v banke Rothschild & Cie. V rokoch 2006 - 2009 bol členom Socialistickej strany (PS).

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.