Dvesto rokov starý pamätník legendárneho kniežaťa Volodymyra, ktorý je dominantou a jedným zo symbolov Kyjeva zahaľuje zelená plachta, ktorá ho chráni pred ruským ostreľovaním. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Rusko zvažuje druhý útok na Kyjev. Putin si začína myslieť, že môže vojnu vyhrať do konca roka, píšu médiá

27.05.2022, 21:05
Autor:
TASRTASR

Moskva má "minimálny a maximálny prah" pre vyhlásenie úspešnej a dokončenej "špeciálnej vojenskej operácie". Minimálnou hranicou je údajne dobytie východného regiónu Donbas, maximálnym cieľom je dobytie Kyjeva.

Rusko údajne zvažuje druhý útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News s odvolaním sa na spravodajský web Meduza.

Meduza so sídlom v Lotyšsku v piatok napísala, že Moskva znovu dúfa, že môže vyhrať "opotrebovávaciu vojnu" na Ukrajine. Táto forma vojny sa snaží systematicky a postupne znižovať schopnosť nepriateľa viesť vojnu, vyčerpávať ho.

Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina si začína myslieť, že môže vojnu celkovo vyhrať do konca tohto roka, uviedla Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje.

Dva z jej zdrojov sú údajne blízke Kremľu, ďalší je priamo zvnútra samotnej Putinovej vlády.

Moskva má tiež "minimálny a maximálny prah" pre vyhlásenie úspešnej a dokončenej "špeciálnej vojenskej operácie", ako Putin nazval inváziu na Ukrajinu, napísala Meduza.

Minimálnou hranicou je údajne dobytie východného regiónu Donbas. Maximálnym cieľom je dobytie Kyjeva, vysvetlila Meduza.

Predchádzajúci útok na ukrajinské hlavné mesto zlyhal, čo viedlo k tomu, že ruské sily sa presunuli a sústredili na Donbas.

Moskva si zrejme uvedomuje, že druhý pokus o obsadenie Kyjeva bude veľká operácia.

Meduza napísala: "Velitelia ruskej armády sa evidentne zmierili s myšlienkou, že ukrajinskú metropolu nemožno dobyť ’len s malým množstvom preliatej krvi’, čo znamená, že na akýkoľvek druhý útok potrebujú viac vojakov."

Portál Sky News upozornil, že tieto informácie nemohol nezávisle overiť.

01 - Modified: 2022-06-29 06:35:18 - Feat.: - Title: Kyjev bráni poslednú veľkú baštu v Luhansku. Rusi pokračujú v obliehaní mesta Lysyčansk 02 - Modified: 2022-06-29 06:11:23 - Feat.: - Title: Cherson pripravuje referendum. Dosadená administratíva bojuje o pripojenie oblasti k Rusku 03 - Modified: 2022-06-29 04:54:31 - Feat.: - Title: V Kremli sedí prototyp toxickej maskulinity. Ak by bol Putin žena, vojnu by nezačal, tvrdí Johnson 04 - Modified: 2022-06-28 20:00:44 - Feat.: - Title: Na Ukrajine zatkli bývalého agenta KGB, ktorý pomáhal ruskej armáde pri útoku 05 - Modified: 2022-06-28 19:40:00 - Feat.: - Title: Litovský parlament zakázal dovoz plynu z Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. jún 2022 08:59