Britská ministerka zahraničných vecí Elizabeth Trussová a členovia prezidentského úradu Bosny a Herzegoviny zľava Šefik Džaferovič, Zeljko Komšič a Milorad Dodik. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Lídri Bosny a Hercegoviny potvrdili záväzok o spoločnom štáte

13.06.2022, 12:58
Autor:
TASRTASR

Na základe dohody uzavretej pod taktovkou Európskej únie lídri politických strán opätovne dohodli udržiavať a budovať mierový, stabilný, suverénny a nezávislý fungujúci európsky štát Bosna a Hercegovina.

Lídri politických strán zastúpených v bosnianskohercegovinskom parlamentnom zhromaždení a členovia predsedníctva Bosny a Hercegoviny dosiahli v nedeľu v Bruseli politickú dohodu o zásadách na zabezpečenie "fungujúcej krajiny uberajúcej sa európskou cestou". O oznámení Európskej rady informuje spravodajca TASR.

Spečatenie za prítomnosti EÚ

Podľa tlačového vyhlásenia, ktoré vydala Európska rada v nedeľu večer, uvedená politická dohoda bola uzavretá za prítomnosti predsedu Európskej rady Charlesa Michela a šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella v Bruseli.

K signatárom sa pripojil aj bosnianskosrbský nacionalistický líder, prorusky orientovaný Milorad Dodik, ktorý v nedávnej minulosti opakovane hrozil vystúpením Republiky srbskej z centrálnych inštitúcií Bosny a Hercegoviny.

image

Mäsiar z Balkánu rozpútal za osem rokov štyri vojny. Slobodan Miloševič: Vzostup a pád diktátora

Vlani v decembri túto možnosť schválil parlament bosnianskych Srbov, čo viedlo k najvyššiemu napätiu v tejto krajine od konca občianskej vojny v rokoch 1992–95, ktorá bola ukončená uzavretím Daytonskej mierovej dohody.

Na základe dohody uzavretej pod taktovkou Európskej únie lídri politických strán zastúpených v Parlamentnom zhromaždení Bosny a Hercegoviny opätovne potvrdili svoj záväzok udržiavať a budovať mierový, stabilný, suverénny a nezávislý fungujúci európsky štát Bosna a Hercegovina, zložený z Bosniakov, Chorvátov a Srbov (ako konštitučné národy) spolu s inými občanmi Bosny a Hercegoviny, pozostávajúci z dvoch entít a okresu Brčko, zriadených v súlade s ústavou a Všeobecnou rámcovou dohodou o mieri.

Viazaní k princípom demokracie

V prijatom vyhlásení sa všetky strany dohodli na tom, že budú dodržiavať princípy právneho štátu, organizovať slobodné a demokratické voľby a rozvíjať demokratické inštitúcie na všetkých úrovniach vlády a štátnych orgánov.

V tejto súvislosti prisľúbili, že prijmú všetky potrebné opatrenia, aby sa zabezpečilo, že parlamentné voľby v októbri 2022 budú zorganizované "efektívne a usporiadane a s potrebnými prostriedkami".

image

Politická kríza v Bosne a Hercegovine je najvážnejšia od vojny v rokoch 1992-95

Signatári dohody sa rovnako zaviazali, že politické strany budú viesť volebnú kampaň slušne a poctivo, konštruktívne a bez "rozdeľujúcej a nenávistnej rétoriky".

Reformy a integrácia

Účastníci stretnutia v Bruseli tiež zdôraznili "dôležitosť" realizácií reforiem, ktoré podporujú európsku integráciu Bosny a Hercegoviny.

Uznali svoju "zodpovednosť" voči všetkým občanom Bosny a Hercegoviny, berúc do úvahy rezolúciu Valného zhromaždenia OSN proti ruskej agresii proti Ukrajine z 2. marca 2022, proti ktorej sa postavil parlament Republiky srbskej.

Na dosiahnutie stanovených cieľov sa signatári zhodli, že "je nevyhnutné posilniť dôveru, dialóg a kompromis a pracovať na mieri a vzájomnom rešpekte medzi všetkými národmi a občanmi Bosny a Hercegoviny".

01 - Modified: 2022-05-18 17:52:36 - Feat.: 1 - Title: Prezident Chorvátska je proti rozširovaniu NATO. Veľvyslancovi nakáže zahlasovať proti 02 - Modified: 2022-05-19 08:56:58 - Feat.: 1 - Title: Scholz: EÚ sa musí pripraviť na povojnovú obnovu Ukrajinu založením fondu 03 - Modified: 2022-05-21 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Mäsiar z Balkánu rozpútal za osem rokov štyri vojny. Slobodan Miloševič: Vzostup a pád diktátora 04 - Modified: 2022-05-13 08:01:09 - Feat.: 1 - Title: Čo by pre Rusko znamenal vstup Fínska do NATO? Politológ opisuje situáciu na starostlivo stráženej hranici 05 - Modified: 2022-05-11 07:32:23 - Feat.: 1 - Title: Politická kríza v Bosne a Hercegovine je najvážnejšia od vojny v rokoch 1992-95
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. august 2022 19:13