Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2017, 15:00

Globálne otepľovanie: Hľadá sa hlavný vinník

K zmene klímy neprispievajú len firmy, ale aj obyvatelia svojím každodenným správaním. Aj o tom sa bude diskutovať na sobotňajšej Climate Conference Slovakia.

Globálne otepľovanie: Hľadá sa hlavný vinník
Zdroj: Reuters

Učíme naše deti a budúce generácie, že všetko v našom živote je samozrejmosť, že je všetkého dostatok a všetko, čo sa deje okolo, sa nás netýka. Zatiaľ čo iné rodiny s deťmi nútene opúšťajú svoje domovy po opakovaných živelných pohromách a niektoré druhy zvierat a rastlín vymierajú tisíckrát rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.

Po prvýkrát v ľudských dejinách však podľa názoru výraznej väčšiny vedeckej obce za tie živelné pohromy či vymieranie druhov nemôže príroda, ale jeden konkrétny činiteľ. Človek. Človek je zodpovedný za rýchle globálne otepľovanie, ktoré je najväčšou hrozbou pre ľudstvo do budúcnosti. A práve to bude jednou z tém Climate Conference Slovakia, ktorá sa uskutoční 3. júna 2017 v Bratislave.

„Dnes už nejde len o ľadové medvede, a nejde ani o naše deti či vnúčatá. Ide o to, aby sme dokázali na planéte prežiť, aby sme nemuseli bojovať o zvyšky úrodnej pôdy, aby sme nemuseli viesť vojny o vodu a aby sme sa nebáli, že naše posledné útočisko budú protiatómové kryty,“ pripomína Alexander Ač, klimatológ z Ústav výskumu globálnej zmeny českej Akadémie vied, ktorý bude na konferencii jedným z rečníkov.

Environmetálne témy, konkrétne zmena klímy, v našej spoločnosti rezonujú stále len veľmi málo. Sú pre nás príliš abstraktné, ťažko zrozumiteľné a neuvedomujeme si ich súvislosti s našim každodenným životom.

Nakupujeme lacný tovar dovezený cez pol sveta, vyhadzujeme pokazené veci bez ohľadu na to, z čoho sú vyrobené a hľadáme stále viac toho, čo nepotrebujeme. Neuvedomujeme si to, ale naše každodenné správanie prispieva k zmene klímy.

„V bohatších krajinách si staviame príliš veľké domy s terasou, viacerí aj s bazénom, kupujeme si do rodiny aj dve benzínové autá a zabúdame na to, že časť svojej investície sme mohli dať do ekologickejších riešení, vďaka ktorým by sme pri pohľade na účty za elektrinu plyn, či teplo, nestrácali nádej, že je možné žiť, bývať a cestovať aj komfortne a úspornejšie,“ povedal klimatológ Miroslav Lapin, ktorý bude ďalší z hostí na klimatickej konferencii.

Daniela Piršelová, zakladateľka a spoluorganizátorka Climate Conference Slovakia

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.