Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2017, 08:20

Poľsko má problém s muníciou, ich tanky dokážu len zaklopať na ruské panciere

Poliaci disponujú muníciou tak starou, že môže ohrozovať aj posádky vlastných tankov.

Poľsko má problém s muníciou, ich tanky dokážu len zaklopať na ruské panciere
Zdroj: Reuters

Väčšina poľských tankov je vybavená tak zastaranú muníciou, že by v prípadnom boji dokázala len "zaklopať" na panciere modernejších verzií ruských tankov, upozornila poľská spravodajská televízia TVN 24.

Problém sa týka munície do kanónov sovietskej proveniencie kalibru 125 milimetrov, ktorými sú vyzbrojené tanky T -72, aké sú aj v českej a slovenskej armáde, ako aj ich modernejšie poľské verzie PT-91.

Naposledy sa podkaliberné náboje pre boj s tankami v Poľsku vyrábali v sovietskej licencii v 80. rokoch, a to už vtedy išlo o muníciu zastaranú, skonštruovanú na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia. Teraz je táto munícia už tak stará, že môže ohrozovať aj posádky vlastných tankov.

Problém až doteraz ignorovali všetci ministri obrany od pádu komunizmu, pretože sa počítalo s tým, že tanky sovietskej konštrukcie nahradia západné typy s delami kalibru 120 milimetrov.

Poľsko si síce obstaralo 250 modernejších nemeckých tankov Leopard, ale vo výzbroji stále prevažujú obrnenci s kanónmi "sovietského" kalibru, 232 tankov PT-91 Twarda a približne 500 tankov T-72. Poľské ministerstvo obrany teraz namiesto ich vyradenia zvažuje ich modernizáciu.

"Situácia je tragická. Dokonca aj Sýrčania majú k dispozícii modernejšie náboje," tvrdí expert Jaroslaw Wolski. "Sú to tanky minulosti, v konflikte s ruskými tankami by už neboli účinné," vyhlásil generál Waldemar Skrzypczak, bývalý veliteľ poľských pozemných síl, podľa ktorého by strely z poľských tankov ruským obrněncom "neublížili".

Podľa experta Damiana Ratka z mesačníka Nowa Technika Wojskowa nemožno považovať poľských tankistov za bezbranných, ale šancu zničiť nepriateľské tanky by mali len v prípade, že by ich mohli zasiahnuť z boku či zozadu. Na bojisku ale aj podľa štatistík prevažujú čelné strety.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.