17.07.2017, 22:05

Ofenzíva v Rakke eskaluje, boje proti džihádistom už prebiehajú v centre mesta

rakka
Zdroj: Reuters

Bojovníci arabsko-kurdskej koalície, ktorú podporuje medzinárodná letecká koalícia vedená Spojenými štátmi, sa ďalej snaží dobyť sýrske mesto Rakka z rúk samozvaného Islamského štátu (IS). Mesto počas vytrvalých bojov zatiaľ opúšťajú stovky civilistov, informovala dnes agentúra AP.

Koalícia Sýrske demokratické sily (SDF) prvýkrát vstúpila do Rakky 7. júna, keď sa jej bojovníkom podarilo mesto prakticky obkľúčiť. Súčasné boje sa podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) odohrávajú vo štvrti Jarmuk na juhozápade mesta a tiež v centre Rakky, teda v okolí Starého Mesta.

Podľa kurdskej tlačovej agentúry ANHA sa z časti Rakky, ktorú má pod kontrolou IS, podarilo v posledných dňoch utiecť 180 civilistom. SOHR naopak uvádza, že ich z miesta utieklo niekoľko sto.

Od nedele podľa SDF prišlo v bojoch o život 11 príslušníkov IS. Propagandistická agentúra Islamského štátu Amak uviedla, že príslušníci IS v Rakke v nedeľu zabili 14 členov SDF.

Eskalácia bojov v Sýrii prichádza týždeň po tom, čo iracké sily oznámili, že dobyli poslednú baštu IS v Iraku, mesto Mósul. Strata Rakky, niekdajšej bašty sunnitských radikálov, by pre IS znamenala zásadnú ranu. Táto teroristická organizácia má ale stále pod kontrolou veľkú časť východosyrskej provincie Dajr az-Zaur, ktorá susedí s Irakom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.