Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2017, 08:38

Opozícia vo Venezuele vyzvala na generálny štrajk. Chce vystupňovať tlak na Madura

Venezuela
Zdroj: Reuters

Opozícia vo Venezuele vyzvala v pondelok na 24-hodinový generálny štrajk, ktorý sa má uskutočniť vo štvrtok. Týmto spôsobom chcú odporcovia prezidenta Nicolása Madura vystupňovať svoj boj proti jeho plánom na zmenu ústavy, uviedla agentúra Reuters.

"Nedovolíme ničiť Venezuelu. Celá krajina drvivo odmietla Madurov režim... Vyzývame celú krajinu, aby sa zúčastnila na masovom, pokojnom proteste, celoštátnom 24-hodinovom štrajku," vyhlásil líder opozície Freddy Guevara, narážajúc na výsledky nedeľňajšieho symbolického referenda, v ktorom 98,4 percenta zo 7,6 milióna hlasujúcich odmietlo zmenu základného zákona štátu.

Štrajk sa bude konať po takmer štyroch mesiacoch protivládnych demonštrácií, ktoré pri ktorých zahynulo vyše 90 ľudí.

Opozícia chce štrajkom tiež vyvinúť tlak na vládu, aby prepustila približne 400 uväznených aktivistov, zaručila nezávislosť parlamentu, v ktorom má v súčasnosti väčšinu, a povolila zahraničnú humanitárnu pomoc pre Venezuelčanov, trpiacich nedostatkom základných tovarov.

Maduro má v pláne usporiadať 30. júla voľby do nového orgánu nazvaného Ústavodarné zhromaždenie, ktorý by mal prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999.

Opozícia tvrdí, že voľby sú organizované tak, aby tento orgán obsadili prevažne prívrženci hlavy štátu, čím by sa eliminovali posledné mechanizmy na kontrolu vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.